Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

V Tolede už môžu používať vodu z verejnej siete, zákaz zrušili

Vojak nesie miestnemu obyvateľovi nádobu s pitnou vodou v americkom meste Toledo v nedeľu 3. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Štvrté najväčšie mesto v Ohiu varovalo v sobotu obyvateľov, aby nepoužívali vodu z vodovodu vzhľadom na kontamináciu toxínmi zrejme z premnožených rias v jazere Erie.

Toledo 4. augusta (TASR) - Zákaz používania vody z verejnej siete, ktorý postihol niekoľko stotisíc ľudí v amerických štátoch Ohio a Michigan, dnes zrušili. Oznámil to starosta mesta Toledo D. Michael Collins.

"Naša voda je bezpečná. Rodiny sa môžu vrátiť k normálnemu životu," citovala Collinsa tlačová agentúra AP.

Štvrté najväčšie mesto v Ohiu varovalo v sobotu obyvateľov, aby nepoužívali vodu z vodovodu vzhľadom na kontamináciu toxínmi zrejme z premnožených rias v jazere Erie. Guvernér Ohia John Kasich vyhlásil v regióne stav núdze.

Znepokojených obyvateľov vyzvali, aby mestskú vodu nepili, nečistili si ňou zuby a neumývali ňou riad. Namerali v nej totiž výrazne zvýšené hodnoty toxínu mikrocystín, ktorý môže viesť k poškodeniu obličiek. Nepomohli by ani jej prevarenie, keďže týmto spôsobom sa koncentrácia jedu len zvýši.

Na snímke pohár vody kontaminovaná toxínmi z premnožených rias z jazera Erie neďaleko mesta Toledo 3. augusta 2014.
Foto: TASR/AP


Na pomoc s distribúciou fliaš s pitnou vodou povolali Národnú gardu, ku ktorej sa pripojili cirkevné organizácie a ďalší dobrovoľníci. Niektoré nemocnice zrušili operácie, ktoré neboli nevyhnutné, a posielali chirurgické nástroje na sterilizáciu mimo oblasti zasiahnutej kontamináciou.

Jazero Erie je štvrté najväčšie z piatich severoamerických Veľkých jazier a jedenáste najväčšie jazero na svete. Daňou za intenzívny priemyselný rozvoj na jeho brehoch je aj rýchle množenie rias na hladine. Tomuto procesu pomáha najmä v lete aj to, že jazero Erie je najplytšie z Veľkých jazier.



Podobná situácia ako teraz nastala naposledy v roku 2011, keď uhynuli státisíce rýb a zaznamenaný bol najväčší rast rias na jazere v dejinách - pokrývali až šestinu jeho plochy. Riasy sa rozšírili do vzdialenosti vyše 20 kilometrov od brehu a miestami siahali až do hĺbky najmenej 60 metrov.

Kvitnúce riasy ustúpili začiatkom roku 1970 po sprísnení predpisov a obmedzení množstva fosforu v jazere. V posledných rokoch však začali byť opäť problémom.