Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Topolánek: Postup orgánov činných v trestnom konaní je škandálny

Mirek Topolánek Foto: TASR/Bohdan Kopčák

Podľa jeho slov by adekvátnou reakciou bolo neodkladné odvolanie ministra vnútra, ministra spravodlivosti i najvyššieho štátneho zástupcu.

Praha 19. júna (TASR) - Mimoriadne ostré slová použil pri komentovaní súčasnej megakauzy v ČR, ktorá už viedla k pádu vlády premiéra Petra Nečasa, jeden z jeho predchodcov na postoch predsedu vlády ČR i Občianskej demokratickej strany (ODS) Mirek Topolánek.

Policajný zásah v tejto kauze bol neadekvátny, uviedol v rozhovore pre denník Právo.

"Rovnako ako všetci žiadam od represívnych orgánov štátu, aby trestné činy vyšetrili, aby vinníkov potrestali. Avšak to, čo sa stalo, nevypovedá o tom, že by sme ešte boli právny štát. Tzv. mediálne vytvorenú 'justičnú mafiu'... vystriedala úplne nekontrolovateľná, neriadená justičná junta. Neadekvátnosť toho zákroku je do oči bijúca," povedal Topolánek.

Podľa jeho názoru štyristo ozbrojencov v kuklách zatýkalo v noci teatrálnym spôsobom ľudí, ktorí sú možno podozriví zo spáchania trestného činu, žiaden z nich však nikoho nezabil, nevlastní zbraň, nie je nebezpečný voči okoliu. A úplne evidentne by sa na požiadanie dostavil na políciu sám.

"To nebola žiadna teroristická skupina alebo Cosa Nostra. Druhá vec, čo mi prekáža na postupe justičnej junty, je prepojenie rôznych káuz rozdielnej spoločenskej dôležitosti a nebezpečnosti," vyhlásil český expremiér.

Priamej odpovedi na otázku, či to vníma ako umelé prepojenie, sa Topolánek vyhol. Konštatoval však, že vytvorenie dojmu, že ide o jednu skupinu, je natoľko účelové, že nemôže ísť o náhodu.

"Ide o najväčšie ohrozenie slobody od novembra 1989," tvrdí Topolánek

Kriticky hovoril o únikoch do médií a atmosfére lynčovania a honu na čarodejnice a pripomenul, že ide o ľudí, ktorí sú z právneho hľadiska iba podozriví, prípadne obvinení, nie však vinníci. "Pokiaľ sa mediálnymi hviezdami stávajú prokurátor, prípadne šéf policajného útvaru, tak je v tejto krajine niečo zle. Pokiaľ navyše komentujú celý prípad a vyjadrujú sa napríklad k odpočúvaniam premiéra, tak je to podľa môjho názoru protiústavná záležitosť," cituje server Novinky.cz Topolánka, pre ktorého je problémom i "legitimita celého zásahu".

Podľa jeho slov by adekvátnou reakciou bolo neodkladné odvolanie ministra vnútra, ministra spravodlivosti i najvyššieho štátneho zástupcu. "Nie je možné, aby nevolené, štátom zriadené orgány realizovali a vyhodnocovali svojvoľne situáciu, ako sa to stalo v tomto prípade. Je to škandálne," vyhlásil Topolánek a dodal, že to, že s tým zostáva osamotený, je nielen škandálne, ale i varovné. "Hovorím to s plným vedomím toho, že proti sebe obrátim pozornosť týchto orgánov činných v trestnom konaní. Niekto musí povedať, že ten kráľ je nahý," konštatoval.

"Nemusím mať rád Janu Nagyovú a nemám ju rád. Ale vytvárať z nej hlavu mafie je naozaj smiešne," vyhlásil Topolánek. "Som hlboko presvedčený, že pokiaľ by žil Václav Havel, tak by v tomto prípade bez ohľadu na to, že vždy vystupoval proti korupcii a klientelizmu, zastával podobné stanovisko ako dnes Václav Klaus. Ide o najväčšie ohrozenie slobody od novembra 1989," cituje server Topolánka.