Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Toto je príčina neúspešného štartu Sojuzu

Dym stúpa po neúspešnom štarte rakety Sojuz MS-10 z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane 11. októbra 2018. Foto: TASR/AP

Kozmická loď Sojuz MS-10 mala vyštartovať 11. októbra a dopraviť na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS Rusa Alexeja Ovčinina a amerického astronauta Nicka Hagua.

Moskva 1. novembra (TASR) - Neúspešný štart rakety Sojuz-FG spred troch týždňov zapríčinil senzor poškodený v poslednej fáze montáže, informovala vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na ruské úrady.

Výkonný riaditeľ vesmírnej agentúry Roskosmos pre pilotované lety Sergej Krikaľov už v stredu v tejto súvislosti uviedol, že nevydarený štart rakety Sojuz-FG spôsobilo zlyhanie senzora oddelenia jej prvého a druhého stupňa. Nesprávne fungovanie snímača viedlo k tomu, že jeden z bočných motorov prvého stupňa sa nedostatočne vzdialil a narazil do palivovej nádrže druhého stupňa, ktorú poškodil.

Oleg Skorobogatov, ktorý viedol vyšetrovanie príčin nehody, vo štvrtok novinárom potvrdil, že senzor sa poškodil počas záverečnej fáze montáže na kozmodróme.

Kozmická loď Sojuz MS-10 mala vyštartovať 11. októbra a dopraviť na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS Rusa Alexeja Ovčinina a amerického astronauta Nicka Hagua. Nosná raketa však krátko po štarte zlyhala. Dvojici kozmonautov sa podarilo núdzovo pristáť v záchrannom module.

Rakety Sojuz vyrábajú v Rusku, ale záverečná časť montáže prebieha priamo na kozmodróme v kazašskom Bajkonure, 1200 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Astana.