Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Toxická voda vo Fukušime znepokojuje expertov

Na archívnej snímke z 20. augusta 2013 letecký pohľad na jadrovú elektráreň vo Fukušime. Foto: TASR/AP

Tím medzinárodných expertov vyjadril dnes znepokojenie zo zvýšeného množstva rádioaktívnej vody v poškodenej japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.

Tokio 17. februára (TASR) - Tím medzinárodných expertov vyjadril dnes znepokojenie zo zvýšeného množstva rádioaktívnej vody v poškodenej japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.

Počas procesu ochladzovania troch reaktorov Fukušimy sa denne vyprodukuje okolo 350 ton toxickej vody. Elektráreň, ležiaca na východnom pobreží Japonska, v roku 2011 utrpela značnú devastáciu v dôsledku zemetrasenia a následnej vlny cunami.

"Situácia... ostáva veľmi komplexná, spolu s rastúcim množstvom kontaminovanej vody predstavuje krátkodobý problém," uviedol na záver deväťdňovej misie šéf tímu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Juan Carlos Lentijo.

"Potreba odstránenia vysoko rádioaktívneho vyhoreného paliva, vrátane poškodeného paliva a trosiek z reaktorov, ktoré boli roztavené, predstavujú obrovský dlhodobý problém," povedal Lentijo.

Tím odborníkov uviedol, že medzi ďalšie výzvy v súvislosti s Fukušimou patria aj dlhodobé nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi či neustupujúca podzemná voda, ktorá preniká do hlavných budov elektrárne.

Podľa vyjadrení Lentija "Japonsko spravilo významný pokrok" vo svojom úsilí o definitívne znefunkčnenie elektrárne, spravovanej spoločnosťou Tokyo Electric Power.

Očakáva sa, že tím expertov MAAE vydá záverečnú správu z prehliadky Fukušimy do konca marca. "Cesta pred nami je dlhá, zložitá a náročná," uviedol Lentijo.