Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Zahraničie

Tri balkánske krajiny sa dohodli na otvorení hraníc od roku 2023

Macedónski policajti blokujú nelegálnym migrantom prichádzajúcim z Grécka vstup na územie Macedónska na železničnej stanici v meste Gevgelija na juhu Macedónska Foto: TASR/AP

Trojica zapojených krajín prizvala i Bosnu a Hercegovinu a Čiernu Horu, aby sa tiež pridali - tie tak však zatiaľ nespravili.

Skopje 30. júla (TASR) - Tri balkánske krajiny - Srbsko, Severné Macedónsko a Albánsko - sa vo štvrtok v Skopje dohodli, že od roku 2023 otvoria vzájomné hranice a umožnia pohyb ľudí a tovarov medzi sebou bez obmedzení. Informovala o tom agentúra AP.

Srbský prezident Aleksandar Vučič, severomacedónsky premiér Zoran Zaev a predseda albánskej vlády Edi Rama podpísali na hospodárskom fóre v Skopje tri zmluvy, ktoré majú v budúcnosti zjednodušiť cezhraničný pohyb osôb v rámci tzv. balkánskeho minischengenu. Týkajú sa aj spolupráce pri zvládaní katastrof či uvoľnenia trhu práce odstránením pracovných povolení a zjednodušením príslušných postupov.

"Ak sa nám podarí prekonať administratívne problémy, tak od 1. januára 2023 síce stále budú hranice, ale naši občania sa na nich nebudú musieť zastavovať," povedal Vučič s tým, že pôjde o "historický okamih".

Iniciatíva na voľný pohyb tovarov, kapitálu a ľudí medzi Srbskom, Severným Macedónskom a Albánskom označovaná ako "Otvorený Balkán", sa začala v roku 2019. Trojica zapojených krajín prizvala i Bosnu a Hercegovinu a Čiernu Horu, aby sa tiež pridali - tie tak však zatiaľ nespravili.

Iniciátori tejto myšlienky vyjadrili sklamanie z toho, že EÚ nezačala prístupové rokovania s Albánskom a so Severným Macedónskom po tom, čo Bulharsko pre niektoré historické a jazykové spory ďalší postup zablokovalo. Zaev v tejto súvislosti kritizoval, že skutočnosť, že EÚ nedodržala svoje sľuby pre bilaterálny problém s jedným členským štátom - napriek tomu, že Severné Macedónsko a Albánsko splnili všetky prístupové kritéria - je "proti (hlavnej) európskej myšlienke a proti vlastným záujmov EÚ".