Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

Trump: KĽDR môže dosiahnuť veľa, ak sa vzdá jadrových zbraní

Americký prezident Donald Trump (vľavo) a severokórejský líder Kim Čong-un sa prechádzajú a konverzujú po pracovnom obede počas historického summitu v blízkosti hotela Capella na singapurskom ostrove Sentosa 12. júna 2018. Foto: TASR/AP

Donald Trump súčasne vyjadril vďačnosť Kimovi za to, že urobil prvý krok smerom k lepšej budúcnosti obyvateľov svojej krajiny.

Washington 13. júna (TASR) - Americký prezident Donald Trump sa domnieva, že neexistujú žiadne hranice pre to, čo by KĽDR mohla dokázať za podmienky, že sa vzdá jadrových zbraní, zapojí sa do obchodovania a nadviaže vzťahy so svetom.

Trump vo svojom tweete, ktorý písal na palube prezidentského špeciálu počas návratu zo Singapuru do USA, uviedol, že "predseda Kim (Čong-un) má možnosť vstúpiť do dejín ako vodca, ktorý položil základy pre skvelú novú éru bezpečnosti a prosperity pre svojich občanov".

Trump súčasne vyjadril vďačnosť Kimovi za to, že urobil prvý krok smerom k lepšej budúcnosti obyvateľov svojej krajiny. Dodal, že "naša bezprecedentná schôdzka - prvá medzi americkým prezidentom a vodcom Severnej Kórey - dokazuje, že reálne zmeny sú možné".

Svet sa takto vzdialil od potenciálnej jadrovej katastrofy, domnieva sa Trump, ktorý súčasne poukázal na to, že KĽDR prestala s raketovými aj jadrovými skúškami a výskumom. Pripomenul tiež, že americkí občania, zadržiavaní v KĽDR, sa vrátili k svojim rodinám. "Vďaka vám za to, predseda Kim Čong-un, bol to historický deň," napísal Trump vo svojom tweete.

Trump a Kim si vymenili pozvania na návštevu svojich krajín



Severná Kórea v stredu informovala, že jej vodca Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump si počas utorkového summitu v Singapure vymenili pozvania na návštevu svojich krajín.

Ako v stredu spresnila severokórejská agentúra KCNA, Kim pozval Trumpa do Pchjongjangu "v čase, keď sa mu to bude hodiť", a Trump adresoval Kimovi pozvanie na návštevu USA.

Podľa agentúry AP sa tieto pozvania zdajú byť prejavom diplomatickej zdvorilosti, pričom ich uskutočnenie môže závisieť i od pokroku v denuklearizácii KĽDR, ktorú Kim sľúbil Trumpovi počas ich utorkového summitu v Singapure.

KCNA tvrdí, že obaja lídri akceptovali pozvanie na návštevu druhej krajiny a vyjadrili presvedčenie, že tieto cesty poslúžia ako ďalšia dôležitá príležitosť na zlepšenie" vzťahov medzi ich krajinami.

AP pripomenula, že od skončenia kórejskej vojny, ktorá sa odohrala v rokoch 1950-53, sa neuskutočnila žiadna návšteva vedúcich predstaviteľov USA v KĽDR a zástupcov KĽDR v USA.

Severokórejské médiá označujú summit Kim-Trump za schôdzku storočia



Severokórejské štátne médiá v stredu referovali o úspechu o utorkového summitu vodcu KĽDR Kim Čong-una s amerických prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý označili za "schôdzku storočia".

Trump a Kim sa v utorok na historickom summite v Singapure dohodli, že Spojené štáty a Severná Kórea nadviažu "nové" vzťahy. V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky. Obe krajiny sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Podľa agentúry Reuters severokórejské médiá predstavujú výsledky singapurského summitu ako víťazstvo Pchjongjangu, pričom zdôrazňujú ústupky zo strany USA. Oficiálna tlačová agentúra KCNA podčiarkla najmä Trumpov prísľub pozastaviť spoločné americko-juhokórejské vojenské manévre, poskytnúť Severnej Kórei bezpečnostné garancie a perspektívne zrušiť sankcie voči KĽDR.

"Kim Čong-un a Trump sa zhodli na dôležitosti zachovávania princípu, že mier, stabilitu a denuklearizáciu Kórejského polostrova možno dosiahnuť len postupnými a súčasne prebiehajúcimi krokmi," píše sa v správe KCNA.

Ten istý text následne prečítala v štátnej televízii aj známa moderátorka spravodajstva Ri Čchun-hi, ktorá sa preslávila aj v zahraničí svojim oduševneným ohlasovaním správ dôležitých pre režim v Pchjongjangu.

Veľkú pozornosť venoval singapurskému summitu aj oficiálny denník vládnucej komunistickej strany Rodong sinmun. Fotografie zo schôdzky zapĺňali zhruba polovicu zo šesťstranového stredajšieho vydania; celkovo ich bolo 33. Len na prvej strane bolo osem záberov zo summitu, z toho štyri zachytávali podanie rúk oboch lídrov.

Podľa analytika Mun Hong-sika z juhokórejského bezpečnostného inštitútu INSS denník Rodong sinmun prezentoval summit ako veľké víťazstvo a výsledok snáh vodcu Kim Čong-una. Zdôrazňoval pritom najmä otázku mieru a nových vzťahov s USA. Otázka eliminácie jadrových zbraní na Kórejskom polostrove, ktorá je kľúčová pre Washington, predstavovala v rámci spravodajstva o summite len menej podstatný dodatok, analyzuje Mun Hong-sik.

Rusko privítalo výsledky singapurského summitu Trump-Kim



Rusko v stredu privítalo výsledky summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa v utorok konal v Singapure. Informovala o tom agentúra AP.

"Možno len privítať skutočnosť, že sa také stretnutie uskutočnilo a začali sa priame rozhovory," uviedol v stredu na tlačovej konferencii v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Stretnutie oboch lídrov podľa neho prispelo k zníženiu napätia, ktoré ešte pred niekoľkými mesiacmi dosahovalo kritickú úroveň.

Stretnutie Trumpa s Kimom potvrdzuje názor ruského prezidenta Vladimira Putina, podľa ktorého "niet inej možnosti ako riešiť problémy na Kórejskom polostrove politickou a diplomatickou cestou", povedal Peskov, pričom však dodal, že vzhľadom na zložitosť situácie v KĽDR nie je možné očakávať rýchle riešenia.