Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Trump pred schôdzkou s Kimom: KĽDR má obrovský ekonomický potenciál

Na snímke americký prezident Donald Trump vystupuje z lietadla po prílete do Hanoja v utorok 26. februára 2019. Trump sa má vo Vietname v stredu stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom na v poradí už druhom spoločnom summite. Foto: TASR/AP

O ekonomickom potenciáli KĽDR hovoril Trump aj počas uplynulého víkendu. Už vtedy povedal, že Severná Kórea sa môže čoskoro stať významnou ekonomickou mocnosťou.

Hanoj 27. feburára (TASR) - Americký prezident Donald Trump sa domnieva, že Severná Kórea má ekonomický potenciál, aký v dejinách dosiaľ takmer nemal obdobu, ak sa vzdá vývoja jadrových zbraní.

Trump sa takto vyjadril v stredu na sociálnej sieti Twitter. "Potenciál je ÚCHVATNÝ, skvelá príležitosť, takmer ako žiadna iná v histórii, pre môjho priateľa Kim Čong-una," napísal len niekoľko hodín pred tým, ako sa má vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Vo svojom príspevku okrem toho Trump vychválil Vietnam, ktorý podľa jeho slov prosperuje "ako len máloktoré miesto" na svete a dodal, že "Severná Kórea by na tom bola rovnako, a to veľmi skoro, ak by pristúpila k denuklearizácii", cituje ho agentúra DPA.

O ekonomickom potenciáli KĽDR hovoril Trump aj počas uplynulého víkendu. Už vtedy povedal, že Severná Kórea sa môže čoskoro stať "významnou ekonomickou mocnosťou", ak sa vzdá vývoja jadrových zbraní. KĽDR má podľa jeho nedeľňajších slov "väčší potenciál" na rýchly ekonomický rast "než ktorákoľvek iná krajina" vďaka svojej zemepisnej polohe a obyvateľstvu.

Trump aj Kim dorazili do Hanoja v utorok. Na stredu majú naplánované rozhovory medzi štyrmi očami a následne spoločnú večeru. Vo štvrtok majú pokračovať v ďalších rozhovoroch o denuklearizácii Kórejského polostrova.

Trump s Kimom absolvovali svoj prvý, historický summit vlani v júni v Singapure. Išlo o vôbec prvé stretnutie lídrov USA a KĽDR. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiadal Pchjongjang. Veľmi všeobecne formulovaná dohoda však bezprostredne nepriniesla hmatateľné výsledky.