Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Trump sa stretol s Aldrinom a Collinsom, astronautmi z Apolla 11

Na archívnej snímke NASA z 20. júla 1969 pózuje Buzz Aldrin Neilovi Armstrongovi pri americkej zástave počas vychádzky na povrchu Mesiaca. Foto: TASR/AP

USA výstupom na Mesiac predstihli Sovietsky zväz (ZSSR), ktorý dovtedy vo vesmírnom bádaní viedol.

Washington 19. júla (TASR) - Americký prezident Donald Trump privítal v piatok v Bielom dome dvoch žijúcich členov posádky kozmickej lode Apollo 11. Niekdajší astronauti Edwin Eugene "Buzz" Aldrin a Michael Collins sa s Trumpom stretli v predvečer 50. výročia prvého pristátia človeka na Mesiaci. Informovala o tom agentúra AFP.

"Zajtra je veľký deň... 50 rokov odvtedy, ako sme na mesiaci umiestnili nádhernú americkú vlajku," povedal Trump v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Na stretnutie s Trumpom prišli aj príbuzní zosnulého astronauta Neila Aldena Armstronga, veliteľa Apolla 11 - prvého človeka, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca.

Trump na schôdzke vyzdvihol úsilie svojej administratívy snažiacej sa o opätovné spustenie vesmírnych letov s posádkami, respektíve plánovaných misii na Mesiac a Mars. Aldrin schôdzku s americkým prezidentom komentoval na Twitteri.

"Práve som mal vynikajúce stretnutie s prezidentom Donaldom Trumpom! Diskutovali sme o americkej budúcnosti vo vesmíre, spôsoboch riešenia vesmírnych výziev, a potrebe pokračovania v bádania za horizontom. Zachovajme Ameriku veľkou vo vesmíre!" napísal.

Lunárny model Eagle kozmickej lode Apollo 11 pristál na Mesiaci 20. júla 1969. Prvým pozemšťanom, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca, bol americký astronaut Neil Alden Armstrong (1930-2012), nasledovaný Edwinom Eugenom "Buzzom" Aldrinom. Tretí astronaut, Michael Collins, zostal na palube lode.

USA výstupom na Mesiac predstihli Sovietsky zväz (ZSSR), ktorý dovtedy vo vesmírnom bádaní viedol, píše AFP. Dodáva, že prvé pristátie na Mesiaci a predstihnutie ZSSR predstavovali pre USA obrovský úspech z technického i diplomatického hľadiska, keďže obe superveľmoci súperili počas studenej vojny o celosvetovú prestíž.