Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. február 2025Meniny má Miloslava
< sekcia Zahraničie

Trump zrušil štatút ochrany venezuelským migrantom

Guvernérka Južnej Dakoty Kristi Noemová, ktorú si novozvolený prezident Donald Trump vybral na post ministerky pre vnútornú bezpečnosť, skladá prísahu pred senátnym výborom pre vnútornú bezpečnosť a vládne záležitosti na svojom schvaľovacom vypočutí v Kapitole vo Washingtone 17. januára 2025. Foto: TASR/AP

Nová ministerka pre vnútornú bezpečnosť uviedla, že Američania nechcú neprispôsobivých ľudí vo svojej krajine a vo svojich komunitách sa chcú cítiť bezpečne.

Washington 29. januára (TASR) - Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v stredu zrušila štatút ochrany viac ako 600.000 venezuelským migrantom na území USA. Budú ich preto môcť deportovať. Washington rozhodnutie odôvodnil kriminalitou páchanou niektorými venezuelskými migrantmi, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Nová ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemová v televízii Fox News uviedla, že Američania nechcú neprispôsobivých ľudí vo svojej krajine a vo svojich komunitách sa chcú cítiť bezpečne. "Budeme postupovať podľa príslušných procesov a preveríme všetkých takéto osoby v našej krajine," dodala.

AFP pripomína, že Spojené štáty udeľujú štatút ochrany migrantom, ktorí sa nemôžu bezpečne vrátiť domov z dôvodu vojny, prírodných katastrof alebo iných mimoriadnych okolností vo svojej krajine. Bývalá vláda prezidenta Joea Bidena Venezuelčanom takýto štatút udelila z dôvodu vážnej humanitárnej krízy vyvolanej "neľudským režimom" venezuelského prezidenta Nicolása Madura.

Trump patrí medzi kritikov Madura a prisľúbil, že proti venezuelskému prezidentovi bude zachovávať tvrdý postoj, čím si podľa AFP získal podporu niektorých Venezuelčanov, a to napriek svojmu postoju k imigrácii.

Po svojej druhej inaugurácii Trump prijal viacero opatrení obmedzujúcich migráciu. Hneď po nástupe do úradu podpísal výnos o vyhlásení stavu núdze na hranici s Mexikom s cieľom zastaviť vstup všetkých nelegálnych migrantov. Trump v stredu taktiež podpíše zákon, ktorý nariaďuje predbežne zadržať ilegálnych migrantov obvinených z krádeží a násilných trestných činov.

Zasadá koaličná rada, lídri majú prebrať riešenie problémov v koalícii

Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) cez víkend avizoval, že stranám SNS aj Hlasu-SD by sa mohol vziať niektorý z rezortov.

- Západné značky sa budú môcť vrátiť do Ruska na základe pravidiel trhovej súťaže a bolo by to v záujme domácich spotrebiteľov, vyhlásil v pondelok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS.

- Špecializovaný trestný súd zamietol v pondelok návrh právoplatne odsúdeného bývalého žilinského sudcu Pavla Polku a nepovolil obnovu konania v jeho korupčnej kauze. ŠTS ho v 2021 na základe dohody o vine a treste odsúdil za pokračovací zločin prijímania úplatku.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS) zrušil februárové termíny hlavného pojednávania v kauze Mýtnik, ktorá sa týka podozrení z predražených IT tendrov na finančnej správe (FS) v rokoch 2013 až 2018.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok vyzval Európu na zjednotenie a preukázanie podpory Ukrajine. Podľa Berlína je však akákoľvek diskusia o vyslaní nemeckých vojakov na Ukrajinu v rámci prípadných mierových síl "predčasná".

- Tím futbalovej Niké ligy FK Železiarne Podbrezová posilnil dvaja hráči z Gambie. Sanna Jobe a Mohammed Sallah podpísali zmluvu na tri roky.

- Na utorkovom stretnutí americkej a ruskej delegácie v Saudskej Arábii sa zúčastnia aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov. V pondelok to potvrdil Kremeľ.

- Slovensko si vo februárovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo spolu 807,8 milióna eur pri celkovom dopyte investorov viac ako 1,7 miliardy eur. Informovala o tom v pondelok Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Slovenskí tenisti získali zlato na majstrovstvách Európy tímov do 16 rokov vo francúzskom Ronchine. Družstvo v zložení Richard Križan, Dominik Mačej a Leon Sloboda zvíťazilo pod kapitánskou taktovkou Miloslava Mečířa ml. v nedeľnom finálovom stretnutí nad Českom 2:0.

- V tatranskom Litvorovom kotli na poľskej strane hraničného Litvorového sedla namerali nový poľský teplotný rekord, informuje spravodajca TASR podľa portálu projektu Mrozowiska. Teplota tam v pondelok ráno klesla na -41,13 stupňov Celzia.

- Tento rok dostanú seniori 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za minulý rok. Pre starobných dôchodcov bude táto penzia v sume 667,30 eura, čo je zvýšenie o 61 eur. V pondelok to povedal na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

- Švédsko nevylučuje možnosť vyslania mierových jednotiek na Ukrajinu v prípade uzatvorenia mierovej dohody medzi Kyjevom a Moskvou. V pondelok ráno to vo verejnoprávnom rozhlase Sveriges Radio povedala ministerka zahraničných vecí Maria Malmer Stenergardová.

- V nedeľu zomrel na následky poranení muž, ktorého museli hospitalizovať po stredajšom požiari v továrni na výrobu kostýmov pre karneval v Riu.

- Medveď v okolí Železného v okrese Liptovský Mikuláš zaútočil počas uplynulého víkendu na rodinu s dvoma deťmi. Informoval o tom starosta Partizánskej Ľupče Ladislav Balážec na sociálnej sieti obce, ktorej je Železné súčasťou.

- Týždenné jarné prázdniny si ako prví v školskom roku 2024/2025 užijú žiaci základných a stredných škôl na východnom Slovensku. Voľno od pondelka do piatka 21. februára absolvujú žiaci z Košického kraja a Prešovského kraja.

- Indické hlavné mesto Naí Dillí v pondelok prebudilo pomerne silné zemetrasenie. Otrasy s epicentrom na okraji rozľahlej metropoly mali magnitúdo 4,0, informovala agentúra AFP.

- Rokovania ruskej a americkej delegácie, ktoré majú v Saudskej Arábii prediskutovať možnú dohodu o ukončení vojny na Ukrajine a pripraviť summit Trump-Putin, by sa mohli začať v utorok. S odvolaním sa na americké a ruské médiá o tom informovali BBC a CNN.

- Severokórejský vodca Kim Čong-un v sobotu v Pchjongjangu navštívil Palác slnka Kumsusan, kde je pochovaný jeho otec Kim Čong-il. Návšteva sa uskutočnila v deň výročia narodenia zosnulého vodcu.

- Britský premiér Keir Starmer deklaroval, že Británia je v prípade potreby pripravená vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, aby zabezpečili implementáciu mierovej dohody s Ruskom. V noci na pondelok o tom informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu vyhlásil, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom by sa mohol stretnúť už čoskoro. Dodal, že verí, že Putin skutočne chce zastaviť boje na Ukrajine, informovala agentúra AFP.

- Nemecké súkromné televízie RTL a n-tv odvysielali v nedeľu večer predvolebnú diskusiu so štyrmi kandidátmi na post kancelára - Olafom Scholzom (SPD), Friedrichom Merzom (CDU/CSU), Alice Weidelovou (Alternatíva pre Nemecko - AfD) a Robertom Habeckom (Zelení).