Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Tsipras odmieta slepé vyžadovanie znižovania dôchodkov

Grécky premiér Alexis Tsipras, archívne foto Foto: TASR/AP

Nádej na dosiahnutie zlomu na dnešnom stretnutí ministrov financií eurozóny sa čoraz viac rozplýva.

Berlín 18. júna (TASR) - "Slepé a neústupné vyžadovanie" zníženia gréckych dôchodkov len zhorší už aj tak hroznú finančnú krízu v krajine. Uviedol to grécky premiér Alexis Tsipras v stĺpčeku pre dnešné vydanie nemeckých novín Der Tagesspiegel. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tsipras odmietol tiež "mýtus", že nemeckí daňoví poplatníci financujú grécke dôchodky a mzdy. A tvrdí, že Gréci v rozpore so vžitou predstavou pracujú dlhšie ako Nemci.

"Slepé vyžadovanie škrtov (dôchodkov) v krajine s 25-% mierou nezamestnanosti, v ktorej je polovica z mladých ľudí nezamestnaných, spôsobí len ďalšie zhoršenie už aj tak dramatickej sociálnej situácie," napísal Tsipras.

Pripomenul, že dôchodky sú často jediným zdrojom príjmu pre nespočetné množstvo rodín v Grécku. Premiér aj v stredu (17.6.) v Aténach odmietol znižovanie dôchodkov, ktoré požadujú veritelia za odblokovanie peňazí v záchrannom balíku.

Tsipras ďalej v stĺpčeku napísal, že náklady gréckeho štátu na dôchodky a sociálne výdavky boli v rokoch 2010 až 2014 znížené o 50 %. Preto jeho vláda považuje ďalšie znižovanie v tejto citlivej oblasti za neprijateľné.

Grécky premiér spochybnil tiež vžité predstavy Nemcov, z ktorých väčšina chce teraz odchod Grécka z eurozóny, o tom, kto platí grécke mzdy a dôchodky. Vyhlásil, že každý, kto tvrdí, že ich financujú nemeckí daňoví poplatníci, klame.

Tsipras nepopiera, že jeho krajina má vážne problémy, ale chce tiež poukázať na fakt, že "ofenzíva škrtov" v Grécku v predchádzajúcich rokoch nikam neviedla.

Tsiprasova krajne ľavicová vláda čelí hrozbe, že pre svoju neústupnosť v otázke ďalších úsporných opatrení, ktoré majú Grécku pomôcť znížiť obrovský dlh na udržateľnú úroveň, bude krajina nútená odísť z eurozóny a zostane bez pomoci, ak sa s veriteľmi nedohodne.

Nádej na dosiahnutie zlomu na dnešnom stretnutí ministrov financií eurozóny sa čoraz viac rozplýva.

Atény musia pritom nájsť cestu zo slepej uličky do konca júna, kedy majú uhradiť Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku vo výške 1,6 miliardy eur. Grécki predstavitelia opakovane naznačili, že ak od veriteľov nedostanú peniaze, fondu nezaplatia. To bude znamenať bankrot a potenciálne aj odchod z menovej únie.

Ale ani nemecký minister financií Wolfgang Schäuble nepoľavuje z tvrdého postoja ku Grécku. Pre dnešné vydanie nemeckých novín Bild vyhlásil, že rozhodujúce bude, či "Grécko splní svoje záväzky vyplývajúce z exitujúceho záchranného programu". Zdôraznil tiež, že MMF musí pokračovať v účasti na záchrannom programe, lebo bez neho nebude tento program fungovať.