Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Tuniský minister vnútra kritizuje ochranku hotela za povolanie polície

Kytica kvetov s odkazom " Prečo?" leží na pláži hotela Imperial Marhaba neďaleko tuniského mesta Súsa v sobotu 27. júna 2015, kde 23-ročný študent v piatok zabil pri ozbrojenom útoku najmenej 40 ľudí. Foto: TASR/AP

Islamský štát sa prihlásil aj k zodpovednosti za piatkový samovražedný atentát v šiitskej mešite v Kuvajte.

Káhira 28. júna (TASR) - Tuniský minister vnútra Nadžím Gharsalli dnes kritizoval ochranku hotela v letovisku Sousse (Súsa) za to, že okamžite nezalarmovala políciu, keď útočník v piatok spustil na hotelovej pláži paľbu. Jeho útok si vyžiadal 38 obetí na životoch.

Miestna rozhlasová stanica Mosaique FM dnes odvysielala rozhovor s ministrom, v ktorom vyhlásil, že útočník mohol byť políciou "eliminovaný" skôr, keby bola lepšia koordinácia medzi ochrankou hotela Imperial Marhaba a bezpečnostnými zložkami.

K útoku v Sousse sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát, ktorá páchateľa identifikovala pod jeho bojovým menom ako abú Jahjá Kairawání.

Islamský štát sa prihlásil aj k zodpovednosti za piatkový samovražedný atentát v šiitskej mešite v Kuvajte, pri ktorom prišlo o život 27 ľudí.

Útok v Tunisku, ktorý bol zrejme zameraný najmä na turistov, krajinu šokoval a vyvolal obavy, že bude mať negatívny dopad na cestovný ruch tvoriaci 15 percent hrubého domáceho produktu tohto severoafrického štátu. Ide o najzávažnejší útok v moderných dejinách Tuniska, ktorý počtom obetí prekonal aj marcový atentát v tuniskom múzeu Bardo, kde dvojica útočníkov zastrelila 21 turistov a jedného policajta.

V reakcii na útok v Sousse vláda nariadila rozmiestniť pozdĺž stredomorského pobrežia a v turistami vyhľadávaných lokalitách ďalších 1000 policajtov. Minister Gharsalli, ktorý o tom informoval v noci nadnes, uviedol, že cieľom vlády nie je "zmeniť zariadenia pre turistov na kasárne, ale musíme zaručiť bezpečnosť v sektore cestovného ruchu". Vláda okrem toho nariadila zavrieť v krajine 80 mešít, ktoré sú mimo kontroly štátu a sú podozrivé z podnecovania extrémizmu.

Z obavy o svoju bezpečnosť pritom Tunisko od piatku opustili už tisíce zahraničných turistov.