Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Turecko chce bezletovú zónu v Sýrii, Stoltenberg to nekomentoval

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu počas tlačovej konferencie 9. septembra 2016 v Ankare. Foto: TASR/AP

Podľa Čavušogla by to zvýšilo bezpečnosť v severnej Sýrii, umožnilo návrat väčšiemu počtu utečencov a súčasne umožnilo výcvik väčšieho počtu vojakov pre boj proti teroristickej organizácii IS.

Istanbul 9. septembra (TASR) - Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu dnes po rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom zopakoval výzvu na vytvorenie bezletovej zóny v severnej Sýrii. Informovala o tom tlačová agentúra AP s tým, že Stoltenberg sa vyhol otázke, či NATO jej vznik podporuje.

Podľa Čavušogla by bezletová zóna zvýšila bezpečnosť v severnej Sýrii, umožnila návrat väčšiemu počtu utečencov a súčasne umožnila výcvik väčšieho počtu vojakov pre boj proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Výcvik miestnych vojakov označil za zásadný pre dobytie území okupovaných IS, predovšetkým významných miest, ako sú Rakka a Mósul. Pripustil však, že na zriadenie bezletovej zóny je potrebný súhlas Bezpečnostnej rady OSN.

Generálny tajomník NATO upozornil, že výcvik miestnych vojakov pre boj proti IS je veľmi významný, keďže je to lepšie riešenie, ako prípadné vyslanie veľkého vojenského kontingentu NATO, dodala AP.

Lavrov a Kerry hľadajú za rokovacím stolom riešenie situácie v Sýrii

Šéfovia diplomacií Ruskej federácie a Spojených štátov, Sergej Lavrov a John Kerry, pokračujú dnes v úsilí nájsť za rokovacím stolom riešenie sýrskej krízy a dosiahnuť konsenzus o prímerí na tamojších frontoch, a to v jednom z hotelov vo švajčiarskej Ženeve.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry (vľavo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Foto: TASR/AP


Ako uviedol osobitný splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura, dohoda medzi Ruskom a USA by predstavovala podstatný rozdiel z hľadiska úsilia o politické riešenie problému. Preto osobne veľmi dúfa, že obaja hlavní aktéri rokovaní nájdu riešenie komplikovaných tém a dokážu prekonať odlišné stanoviská.

Z diplomatických kruhov prenikla na verejnosť informácia, že úspešnosť rokovaní je veľmi neistá, keďže USA sa naďalej zasadzujú za zosadenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého naopak podporuje Rusko.

Koordinátor humanitárnej pomoci OSN Stephen O'Brien však napriek tomu apeluje na Rusko a USA, poukazujúc na extrémnu núdzovú situáciu obyvateľstva v Aleppe, osobitne v jeho východnej časti. Spoločne so Staffanom de Misturom volá aspoň po dočasnom prímerí, ktoré by umožnilo dodávku humanitárnej pomoci, a to s trvaním najmenej 48 hodín týždenne.