Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

V Turecku schváli parlament trojmesačný výnimočný stav

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Výnimočný stav dnes schválil turecký parlament. Výnimočný stav podľa tureckej ústavy umožňuje obmedzenie základných práv a prezident R. Erdogan môže počas neho do značnej miery vládnuť pomocou dekrétov.

Ankara 21. júla (TASR) - Poslanci 550-členného tureckého parlamentu odsúhlasili dnes trojmesačný výnimočný stav, ktorý ešte v stredu večer vyhlásil prezident Recep Tayyip Erdogan, čím reagoval na minulotýždňový neúspešný pokus o prevrat. Za takéto opatrenie sa dnes podľa agentúry AP vyslovilo 356 a proti bolo 115 zákonodarcov.

Výnimočný stav podľa tureckej ústavy umožňuje obmedzenie základných práv a prezident Recep Tayyip Erdogan môže počas neho do značnej miery vládnuť pomocou dekrétov, konštatovala ešte skôr DPA. Podľa nej môže turecký kabinet uplatniť aj nasledovné opatrenia:

Opatrenia počas výnimočného stavu


-- zákaz vychádzania

-- zákaz zhromažďovania a protestov na uliciach alebo vo vnútorných priestoroch

-- zákaz vydávania printových médií (napr. novín, časopisov) a kníh

-- všetky formy vysielania a uverejňovania textov, obrázkov, filmov a zvukových súborov je možné kontrolovať, obmedziť alebo zakázať

-- bezpečnostné zložky môžu prehľadávať osoby, vozidlá alebo nehnuteľnosti a konfiškovať potenciálne dôkazy

-- cestná doprava môže byť zakázaná v určitých časových obdobiach alebo v určitých oblastiach

-- niektoré oblasti môžu byť oplotené alebo evakuované

-- štát môže prevziať kontrolu nad dopravou na súši, na mori a vo vzduchu.




Turecko dočasne pozastavilo plnenie Európskeho dohovoru o ľudských právach

Podľa agentúry AP to dnes pre turecké médiá uviedol turecký vicepremiér Numan Kurtulmuš. Politik dodal, že k podobnému opatreniu pristúpilo po vlaňajších teroristických útokoch v Paríži Francúzsko. Odvolal sa pritom na článok č. 15 zmieneného dohovoru, ktorý umožňuje signatárskym štátom pozastaviť plnenie určitých záväzkov v čase vojny alebo v čase vážneho ohrozenia verejného poriadku.

Trojmesačný výnimočný stav vyhlásil v Turecku v stredu večer prezident Recep Tayyip Erdogan, čím reagoval na minulotýždňový neúspešný pokus o prevrat. Formálne ho ešte musí schváliť turecký parlament, očakáva sa, že tak urobí už dnes.

Podpredseda tureckej vlády Simsek: Výnimočný stav neobmedzí základné slobody

Trojmesačný výnimočný stav v Turecku, ktorý v stredu vyhlásil prezident Recep Tayyip Erdogan, neobmedzí základné slobody, či už ide o slobodu pohybu, zhromažďovania alebo tlače, uviedol dnes podpredseda tureckej vlády.

"Nie je to stanné právo z 90. rokov. Život bežných ľudí a firiem bude nedotknutý, nerušený, obchod pôjde ako vždy. Sme oddaní trhovej ekonomike," napísal Simsek na Twitteri. Citovala ho agentúra DPA.

K výnimočnému stavu sa na Twitteri vyjadril aj turecký premiér Binali Yildirim. Opatrenie je podľa neho zamerané na "rýchle fungovanie" štátnych mechanizmov.

Turecký premiér Benali Yildirim reční počas tlačovej konferencie 16. júla 2016 v Ankare.
Foto: TASR/AP


Erdogan po schôdzke s ministrami a bezpečnostnými poradcami uviedol, že cieľom opatrenia je chrániť demokraciu v Turecku a nie je zamerané na obmedzenie základných slobôd.

"Cieľom je rýchlo a účinne podniknúť všetky kroky potrebné na odstránenie hrozby voči demokracii, právnemu poriadku a ľudským právam a slobodám... Toto opatrenie nie je v žiadnom prípade proti demokracii, zákonom a slobodám. Naopak, má ich chrániť a posilniť," vysvetlil turecký prezident.

Premiér Michel : Ankara sa obracia chrbtom k európskym hodnotám

Belgický premiér Charles Michel odsúdil dianie v Turecku po minulotýždňovom zmarenom pokuse o vojenský prevrat.

"Hovorím to s najväčšou vážnosťou v mene vlády. To, čo sa dnes deje v Turecku... je odklon, je to úplne neprijateľné autoritárske vybočenie, ktoré odsudzujeme," citovala premiérove slová belgická televízna stanica RTBF.

Michel vo svojom stredajšom vystúpení v belgickom federálnom parlamente vyhlásil, že dianie z posledných dní v Turecku dokazuje, že sa Ankara "obracia chrbtom" k európskym hodnotám a európskemu projektu.

"Tu a teraz, môžem poznamenať, že vstup Turecka do EÚ nie je - za dnešnej situácie - nič iné ako prelud," povedal šéf belgickej vlády. Pre belgickú vládu bude v tomto smere predstavovať neprekonateľnú prekážku, ak by Turecko skutočne pristúpilo k avizovanému obnoveniu trestu smrti.

"Nebudeme klopiť oči, nebudeme zatvárať uši. Je neprípustné, aby boli stíhané tisíce štátnych úradníkov, učiteľov a sudcov. Je to odklon, ktorý nemôžeme tolerovať, bránime právny štát a demokraciu," vyhlásil Michel.

Belgicko podľa jeho slov zmobilizuje všetky dostupné kanály, vrátane orgánov Severoatlantickej aliancie, ktorá má sídlo v Bruseli, aby tieto hodnoty bránilo.