Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Turecko odmietlo kritiku priebehu referenda zo strany OBSE

Stúpenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana čakajú na jeho posledné predvolebné zhromaždenie v Istanbule 15. apríla 2017 pred zajtrajším ústavným referendom v Turecku, ktoré má posilniť právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a oslabiť parlament. Foto: TASR/AP

Pozorovatelia OBSE dnes zverejnili v Ankare správu, v ktorej sa píše, že ´ústavné referendum zo 16. apríla prebehlo za nerovnakých podmienok.´

Ankara 17. apríla (TASR) - Turecké ministerstvo zahraničia dnes ostro odmietlo konštatovania pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), podľa ktorých nedeľňajšie referendum o ústavných zmenách neprebehlo v súlade s medzinárodnými štandardmi. Turecký rezort diplomacie vyjadril v súvislosti s týmito tvrdeniami zármutok a označil ich za "politicky motivované".



Pozorovatelia podľa neho prišli do Turecka "s predsudkami a ignorovali princípy objektívnosti a nestrannosti".

Pozorovatelia OBSE dnes zverejnili v Ankare správu, v ktorej sa píše, že "ústavné referendum zo 16. apríla prebehlo za nerovnakých podmienok." Organizácia združujúca 57 štátov nielen z Európy v správe ďalej konštatuje, že "obe strany kampane nemali rovnaké príležitosti" a "voliči nemali nezávislé informácie o kľúčových aspektoch reformy". Z dôvodu platného výnimočného stavu boli navyše obmedzené základné slobody, ktoré sú nevyhnutné pre demokratický proces.

Pozorovatelia OBSE vytkli Ankare aj zastrašovanie odporcov zmien, zmenu pravidiel hlasovania krátko pred termínom a fakt, že referendová otázka nebola uvedená na hlasovacom lístku.

OBSE a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE) vyslali do Turecka 63 pozorovateľov z 26 krajín, ktorí však mohli na hlasovanie dozerať iba útržkovito.

Podľa predbežných výsledkov hlasovalo za ústavné zmeny 51,2 percenta oprávnených voličov, proti ich bolo 48,8 percenta.

Opozičná Republikánska ľudová strana (CHP) žiada vzhľadom na množiace sa sťažnosti na priebeh referenda o ústavných zmenách anulovanie jeho výsledkov. Predbežné výsledky nemieni uznať ani prokurdská opozičná Ľudovodemokratická strana (HDP).