Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Turecko nebude spolupracovať s Kurdmi pri oslobodzovaní Rakky

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

V auguste začala Ankara inváziu do severnej Sýrie so zámerom zamedziť ďalšiemu postupu kurdským Ľudovým obranným jednotkám a zaútočiť na pozície islamistov.

Istanbul 22. septembra (TASR) - Turecko nebude spolupracovať s hlavnými kurdskými milíciami v Sýrii pri útokoch na faktické hlavné mesto samozvaného Islamského štátu (IS) Rakka. Oznámil to dnes hovorca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorého cituje agentúra AP.

"Z princípu podporujeme vyčistenie Rakky a ďalších sýrskych miest od Dáišu (IS). Naše zásady a podmienky týkajúce sa tejto otázky sú však jednoznačné," povedal prezidentský hovorca Ibrahim Kalin, podľa ktorého je spolupráca s kurdskými Ľudovými obrannými jednotkami (YPG), podporovanými USA, "vylúčená".

YPG a ich arabskí spojenci získali z područia IS rozľahlé územia na severe Sýrie, bojujúc v spoločnej formácii známej ako Sýrske demokratické sily, ktoré sú podporované americkými špeciálnymi jednotkami a letectvom. Turecko však pri rozličných príležitostiach na YPG zaútočilo.

V auguste spustila Ankara inváziu do severnej Sýrie so zámerom zamedziť ďalšiemu postupu YPG a zaútočiť na pozície IS. Turecké sily pri tom zároveň obsadili niekoľko pohraničných dedín.

Turecká operácia v Sýrii prispela k napätým vzťahom Ankary s Washingtonom, ktorý dlhodobo vyčíta Turkom neochotu bojovať proti IS a zabezpečiť lepšiu ochranu turecko-sýrskej hranice. Denník The New York Times tento týždeň priniesol správu, že USA zvažujú priame vyzbrojenie YPG, čo by mohlo podráždiť Ankaru.

Turecko sa obáva, že vojenské úspechy YPG posilnia kurdský nacionalizmus aj na jeho území. Turecké bezpečnostné zložky totiž bojujú s domácim kurdským povstaním, na čele ktorého stojí Strana kurdských pracujúcich (PKK). Kurdi predstavujú v Turecku a Sýrii menšinu a sťažujú sa na diskrimináciu.