Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Zahraničie

Turecko opäť vyslalo do Stredozemného mora loď na prieskum ložísk

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Európska únia na mimoriadnom summite konanom začiatkom októbra pohrozila Turecku sankciami, ak nezastaví nezákonnú prieskumnú činnosť vo vodách, ktoré si nárokujú Cyprus a Grécko.

Ankara 12. októbra (TASR) - Turecko opäť vyslalo do východnej časti Stredozemného mora plavidlo Oruč Reis, ktoré bude južne od gréckeho ostrova Kastelorizo vykonávať seizmický prieskum ložísk zemného plynu.

Loď sa bude v tejto oblasti pohybovať od pondelka do 22. októbra v sprievode ďalších dvoch plavidiel, oznámilo podľa agentúry AFP v nedeľu večer turecké námorníctvo v správe zaslanej do komunikačného systému NAVTEX.

Na vody okolo ostrova Kastelorizo si robí nárok Grécko, ktoré ich považuje za svoju výlučnú ekonomickú zónu, Turecko to však odmieta s argumentom, že má dlhšie pobrežie. Opätovné vyslanie lode Oruč Reis do spornej oblasti by mohlo ešte viac prehĺbiť napätie medzi Ankarou a Aténami po tom, ako sa v posledných týždňoch objavili náznaky jeho zmiernenia, konštatuje AFP.

Jedným z nich je ochota tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na rokovanie s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. Obe krajiny sa tiež prostredníctvom sprostredkovateľského úsilia Severoatlantickej aliancie, ktorej sú členmi, dohodli na mechanizme predchádzania vojenským incidentom. Jeho súčasťou je aj horúca linka medzi Aténami a Ankarou.

Konflikt medzi Tureckom na jednej strane a Gréckom a Cyprom na strane druhej vypukol 10. augusta, keď Ankara v sprievode vojenských plavidiel vyslala prieskumnú loď Oruč Reis k ostrovu Kastelorizo prvýkrát; v tejto oblasti vtedy zostala asi mesiac. Obe krajiny následne na demonštráciu svojich nárokov vyslali do oblasti, kde plavidlo Oruč Reis vykonávalo seizmický výskum, vojenské lode a uskutočnili námorné cvičenia.

Erdogan v septembri na margo stiahnutia lode povedal, že dáva šancu diplomacii. Turecká vláda však zároveň oznámila, že loď bola odvolaná iba z dôvodu údržby a do oblasti sa vráti.

Európska únia na mimoriadnom summite konanom začiatkom októbra pohrozila Turecku sankciami, ak nezastaví nezákonnú prieskumnú činnosť vo vodách, ktoré si nárokujú Cyprus a Grécko. Turecko označilo túto hrozbu za nekonštruktívnu.