Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Turecko: Máme právo zbaviť občianstva obvinených žijúcich v zahraničí

Foto: TASR/AP

V utorok schválil turecký parlament ďalšie predĺženie výnimočného stavu, a to najmenej do 19. apríla. Po prvom predĺžení z októbra sa mala jeho platnosť skončiť 19. januára.

Istanbul 7. januára (TASR) - Turci žijúci v zahraničí, ktorí sú podozriví zo zločinov namierených proti štátu, môžu byť v niektorých prípadoch zbavení tureckého občianstva. Vyplýva to z nových nariadení uvedených do praxe počas výnimočného stavu v krajine.

Zbaviť občianstva možno Turka, ktorý žije v zahraničí, bol obvinený z vážnych zločinov a nevrátil sa do troch mesiacov do Turecka, hoci na to bol vyzvaný. Rozhodovať o tom bude vláda.

Do tejto kategórie môžu spadať ľudia, o ktorých sa turecké orgány domnievajú, že sa zúčastnili na júlovom pokuse o štátny prevrat, ak boli obvinení z vytvárania ozbrojenej organizácie. Po neúspešnom prevrate vyhlásili v Turecku výnimočný stav, ktorý platí doteraz.

Mnohí Turci sa oboznámili s novými nariadeniami iba dnes, po prepustení z väzby v piatok v noci, informovala tlačová agentúra DPA.

Turecko prepustilo ďalšie tisícky zamestnancov



Pre údajné vzťahy s teroristickými organizáciami prepustilo Turecko najnovšie vyše 8000 civilných zamestnancov. Ide o ďalší krok v rámci čistiek vykonávaných počas výnimočného stavu, ktorý bol vyhlásený po nevydarenom pokuse o vojenský prevrat z 15. júla minulého roka. Informoval o tom v piatok večer úradný vestník tureckej vlády.

Medzi prepustenými je 2687 policajtov, 1699 zamestnancov ministerstva spravodlivosti a 631 akademických pracovníkov. Pripoja sa tak k už vyše 100.000 predtým úplne alebo dočasne prepustených osôb.

V utorok schválil turecký parlament ďalšie predĺženie výnimočného stavu, a to najmenej do 19. apríla. Po prvom predĺžení z októbra sa mala jeho platnosť skončiť 19. januára.

Počas výnimočného stavu môže v Turecku prezident zavádzať zákony aj bez súhlasu parlamentu. Jeho predĺženie podporila teraz v zákonodarnom zbore vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) a opozičná nacionalistická Strana národného hnutia (MHP).

Proti predlžovaniu výnimočného stavu sa rozhodne stavajú Republikánska ľudová strana a prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP), keďže vláda v Ankare podľa nich toto opatrenie zneužíva na zásahy proti svojim oponentom.