Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Turecko pripravilo žiadosť o vzatie Gülena do dočasnej väzby v USA

Ľudia v hlavnom meste Turecka Ankare prechádzajú popri figuríne moslimského klerika Fethullah Gulen, ktorý žije v USA. Napis FETO na figuríne je nick Fethullaha Gulena. Foto: TASR -AP

V žiadosti sa píše, že prevrat z 15. júla sa odohrával podľa pokynov Gülena a preto by podľa prokuratúry mal byť v USA dočasne vzatý do väzby.


Istanbul 13. augusta (TASR) - Istanbulská prokuratúra pripravila pre americké úrady oficiálny dokument, ktorým žiada o dočasné vzatie do väzby tureckého duchovného Fethullaha Gülena za jeho údajný podiel na zmarenom pokuse o prevrat v Turecku. Informovala o tom dnes agentúra AP.

V žiadosti sa píše, že prevrat z 15. júla sa odohrával podľa pokynov Gülena a preto by podľa prokuratúry mal byť v USA dočasne vzatý do väzby ešte pred podaním oficiálnej žiadosti o jeho vydanie z USA na vyšetrovanie a stíhanie v Turecku.

Obe krajiny majú podpísanú readmisnú dohodu a dohodu o súčinnosti pri vyšetrovaní trestných činov - v ich rámci je dočasné vzatie do väzby obvyklým opatrením, ktoré môže predchádzať oficiálnej žiadosti o extradíciu.

Ako informovala agentúra AP, prokuratúra žiadosť na Gülenovo vzatie do väzby v USA, kde od roku 1999 žije v dobrovoľnom exile, postúpila tureckému ministerstvu spravodlivosti, aby ju zaslalo do príslušným úradom do USA.

Agentúra Anadolu uviedla, že 22. augusta do Turecka pricestuje delegácia ministerstva spravodlivosti USA, aby s tureckými partnermi rokovala o Gülenovom vydaní. Anadolu dodala, že turecký vicepremiér Binali Yildirim dnes na rovnaký termín avizoval aj návštevu viceprezidenta USA Joea Bidena v Turecku.

Samotný Gülen svoj podiel na prevrate popiera a bezprostredne ho aj odsúdil. V názorovom článku vo francúzskom denníku Le Monde tento týždeň napísal, že "ak bude preukázaná čo len desatina z obvinení proti mne, sľubujem, že sa vrátim do Turecka a odpykám si ten najťažší trest." Gülen vyjadril presvedčenie, že turecká justícia je v súčasnosti ovládaná výkonnou mocou Turecka.

Po potlačení prevratu vláda v Ankare urobila čistky v ozbrojených silách, ďalších štátnych úradoch, médiách a v akademickej obci, odkiaľ odstránila už tisíce údajných Gülenových priaznivcov.