Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Na námestie Taksim sa vrátili autá, stanový tábor funguje naďalej

Foto: TASR/AP

Zrážky medzi demonštrantami a políciou, ku ktorým došlo v noci nadnes, patrili k najbúrlivejším od vypuknutia protivládnych protestov 31. mája.

Istanbul 12. júna (TASR) - Na námestie Taksim v Istanbule, ktoré bolo dejiskom protivládnych demonštrácií, sa dnes po prvý raz po dvoch týždňoch vrátili autá. Na úsvite na jeho plochu vstúpili aj buldozéry, aby odstránili posledné zátarasy, píše tlačová agentúra Reuters.

Prítomnosť policajtov na námestí bola menej citeľná. Nie je jasné, či sa tam demonštranti v priebehu dnešného dňa ešte vrátia.

Reuters pripomína, že zrážky medzi demonštrantami a políciou, ku ktorým došlo v noci nadnes, patrili k najbúrlivejším od vypuknutia protivládnych protestov 31. mája.

Polícia totiž v utorok večer opäť použila slzotvorný plyn a vodné delá, aby rozohnala viac ako 10.000 demonštrantov, ktorí sa zhromaždili na námestí. Účastníci protestu reagovali hádzaním kameňov a útekom do užších bočných ulíc. Niektorí z nich utrpeli zranenia alebo skončili v policajnej cele. Tzv. tvrdé jadro sa na námestie ešte niekoľkokrát vrátilo. Poriadková polícia vo svojej akcii pokračovala, kým námestie nezostalo prázdne, píše Reuters.

Príslušníci tureckej poriadkovej polície sa skrývajú pred explóziou zápalnej fľaše počas zrážok s demonštrantmi na Námestí Taksim v Ankare 11. júna 2013.
Foto: TASR/AP


Istanbulský guvernér Hüseyin Avni Mutlu v utorok v televízii avizoval, že polícia bude pokračovať v prijatých opatreniach dovtedy, kým "marginálne elementy nevytlačí z námestí a neotvorí ho pre ľudí".

Ako informuje Reuters, stanový tábor v priľahlom parku Gezi zostáva zatiaľ nedotknutý.

Práve protesty proti likvidácii parku Gezi v centre Istanbulu a proti plánom na prestavbu priľahlého námestia Taksim vyvolali na prelome mája a júna v krajine vlnu protivládnych demonštrácií, keď polícia v úvodné dni brutálne zakročila proti pokojnému protestu ochrancov životného prostredia.

Erdogan, ktorý protivládnych demonštrantov viackrát prirovnal k "spodine", by sa dnes mal stretnúť so zástupcami platformy Solidarita s Taksimom a osobnosťami verejného života. Jeden z aktivistov však uviedol, že dialóg je zbytočný, kým pokračujú násilnosti.

V utorkovom bojovnom prejave k svojim stúpencom Erdogan vyhlásil, že pred demonštrantami "nepadne na kolená", a prisľúbil, že "tento Tayyip Erdogan sa nezmení".

Demonštranti sa skrývajú pred policajným vodným delom počas zrážok s demonštrantmi na Námestí Taksim v Ankare 11. júna 2013.
Foto: TASR/AP


Z podnecovanie protivládnych nepokojov Erdogan obviňuje aj zahraničné sily a médiá, ako aj špekulantov na finančných trhoch, ktorí chcú údajne poškodiť ekonomiku jediného väčšinovo moslimského členského štátu NATO. Agentúra Reuters pripomína, že Erdogan zrejme vyvíja aj tlak na domáce médiá - dokladom toho je aj fakt, že minulý týždeň prinieslo sedem denníkov na prvej strane rovnaký článok, v ktorom citovali Erdoganove slová o tom, že "nie demonštranti, ale on je zárukou demokracie".

OSN i americká vláda vyjadrili v noci nadnes znepokojenie nad situáciou v Turecku a úsilím tamojšej vlády "potrestať jednotlivcov za využívanie slobody prejavu".

"Veríme, že dlhodobá stabilita Turecka, jeho bezpečnosť a prosperita budú najlepšie garantované, ak bude krajina dodržiavať základné slobody prejavu, zhromažďovania, spolčovania a slobodu a nezávislosť médií. Turecko je blízkym priateľom a spojencom Spojených štátov a očakávame, že turecké úrady tieto základné slobody budú dodržiavať," uviedla hovorkyňa Bieleho domu.