Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Tusk podmieňuje ústupky voči Turecku obmedzením prílevu utečencov

Donald Tusk počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia v Bruseli na archívnej snímke z marca 2015. Foto: TASR/AP

Stály predseda Európskej rady Donald Tusk sa tak vyjadril v liste rozoslanom hlavám štátov a vlád EÚ pred ich nadchádzajúcim zasadnutím v Bruseli.

Brusel 14. októbra (TASR) - Stály predseda Európskej rady Donald Tusk varoval v utorok Turecko, že ústupky zo strany EÚ, ako je uvoľnenie vízového režimu, získa Ankara len vtedy, ak obmedzí prílev utečencov do Európy cez svoje územie.

Vyjadril sa tak v liste rozoslanom hlavám štátov a vlád EÚ pred ich nadchádzajúcim zasadnutím v Bruseli, ktorému bude vo štvrtok Tusk predsedať.

Šéf Európskej rady v ňom spomína nedávne otvorenie rokovaní o migračnej kríze s Tureckom, ktoré podľa predstaviteľov EÚ požaduje ďalšie výnimky z vízovej povinnosti, viac peňazí z európskych fondov a dosiahnutie pokroku v dlhoročnom prístupovom procese.

"Dohoda s Tureckom bude mať zmysel, ak účinne obmedzí prílev utečencov... Ústupky budú oprávnené len vtedy, ak bude splnený tento cieľ," cituje agentúra Reuters z Tuskovho listu, ktorý napísal v predvečer návštevy vysokopostavených predstaviteľov Európskej komisie (EK) v Ankare.

Samotný Tusk navštívil Turecko v septembri a minulý týždeň privítal v Bruseli tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, zatiaľ čo EK navrhla rôzne možnosti, ako by Ankara mohla pomôcť udržať migráciu pod kontrolou. Bývalý konzervatívny premiér Poľska sa teraz pokúša v súvislosti s týmito návrhmi priviesť 28-člennú Európsku radu ku konsenzu.

Nemecko, Francúzsko a ďalší členovia EÚ pritom nie sú naklonení zbližovaniu s "ľudnatým a moslimským" Tureckom, pričom vyjadrujú obavy o tamojší stav ľudských práv v súvislosti s Erdoganovou politikou voči Kurdom či médiám, pripomína Reuters.

Napriek snahe zabezpečiť spoluprácu s Tureckom šéf Európskej rady upozorňuje, že "musíme byť pripravení na jar a hrozbu väčších vĺn (utečencov) prúdiacich do Európy". Poukázal pritom na varovania niektorých lídrov, podľa ktorých by mohli do EÚ zamieriť "milióny" ďalších ľudí.

Európski lídri by podľa Tuska mali zvážiť jednak zmeny v tzv. Dublinskom systéme, na základe ktorého majú zodpovednosť za azylové konanie pohraničné štáty schengenského priestoru, a jednak posilnenie vonkajších hraníc EÚ - napríklad vytvorením spoločnej hraničnej stráže.