Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Turecký súd poslal na doživotie 40 osôb spájaných s pokusom o prevrat

Tureckí vojaci eskortujú muža obžalovaného z pokusu o zavraždenie prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Foto: TASR/AP

Po pokuse o prevrat z 15. júla 2016 zadržali v Turecku približne 50.000 ľudí a prepustili alebo postavili mimo služby viac než 150.000 príslušníkov armády a zamestnancov štátneho i súkromného sektora.

Ankara 4. októbra (TASR) - Súd v meste Mugla na juhozápade Turecka uložil dnes doživotné tresty väzenia 40 osobám, ktoré v súvislosti s vlaňajším neúspešným pokusom o vojenský prevrat obžalovali z viacerých zločinov vrátane pokusu o zavraždenie prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na správu tureckej štátnej televíznej stanice TRT.

Proces so skupinou 46 osôb vrátane 37 bývalých príslušníkov armády sa začal ešte vo februári. Obžalovaní počas neho popierali svoju vinu z protištátnych zločinov, ako je pokus o atentát či narúšanie ústavného poriadku, ktorých sa mali dopustiť v rámci zmareného puču.

Podľa zverejnených údajov súd jedného z obžalovaných - bývalého armádneho podplukovníka - zbavil obvinení, zatiaľ čo iní dvaja vrátane bývalého Erdoganovho pobočníka vyviazli s trestami odňatia slobody na 15 a 18 rokov.

Medzi obžalovanými bol i kazateľ Fethullah Gülen žijúci v americkom exile, ktorého hnutie podľa tureckej vlády stálo za pokusom o prevrat. Proces s Gülenom a ďalšími dvoma osobami, ktoré sú na úteku, bude podľa TRT pokračovať samostatne.

Osoby postavené pred súd podľa obžaloby použili vrtuľníky, aby zaútočili na hotel v prímorskom stredisku Marmaris, kde sa mali v tom čase zdržiavať Erdogan a členovia jeho rodiny. Krátko pred útokom, ktorý si vyžiadal životy dvoch policajtov, však prezident toto zariadenie opustil.

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu uviedla, že niektorí z obžalovaných označili v záverečných rečiach proces za nespravodlivý alebo sa bránili tvrdením, že len plnili príkazy svojich nadriadených. Vysoko sledované pojednávania prebiehali v priestoroch obchodného centra, keďže budova miestneho súdu v tomto prípade nepostačovala.

Po pokuse o prevrat z 15. júla 2016 zadržali v Turecku približne 50.000 ľudí a prepustili alebo postavili mimo služby viac než 150.000 príslušníkov armády a zamestnancov štátneho i súkromného sektora. Z takéhoto postupu vyjadrili obavy ľudskoprávne organizácie i viaceré západné vlády. Turecká vláda ho však považuje za oprávnený vzhľadom na závažnosť hrozieb, ktorým je krajina vystavená.