Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Turecký prezident Erdogan napriek napätiu navštívi budúci týždeň Irán

Tayyip Erdogan na rokovaní v Ankare, archívne foto Foto: TASR/AP

Erdogan nedávno verejne vyjadril podporu vojenskej operácii Saudskej Arábie proti Iránom podporovanému povstaleckému hnutiu húsíov v Jemene.

Ankara 5. apríla (TASR) - Napriek najnovšiemu napätiu ohľadne náletov, ktoré v Jemene podniká koalícia vedená Saudskou Arábiou, navštívi turecký prezident Tayyip Erdogan v utorok Irán a zúčastní sa tam stretnutí na najvyššej úrovni. Informovala o tom dnes iránska polooficiálna agentúra Mehr na základe oznámenia na webovej stránke tureckej prezidentskej kancelárie.

O pravdepodobnosti takejto návštevy sa hovorilo už dlhší čas, analyzuje agentúra Reuters. Erdogan však nedávno verejne vyjadril podporu vojenskej operácii Saudskej Arábie proti Iránom podporovanému povstaleckému hnutiu húsíov v Jemene a skritizoval Teherán za to, že sa podľa neho snaží o hegemóniu v oblasti Stredného východu. Niektorí iránski zákonodarcovia preto tento týždeň vyzvali, aby bola návšteva tureckého prezidenta v ich krajine zrušená.

Erdogan ale do Teheránu príde, bude ho sprevádzať celá suita ministrov tureckého vládneho kabinetu a stretne sa na rozhovoroch aj s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním, aj s najvyšším iránskym vodcom ajatolláhom Alím Chameneím.

"V rámci návštevy budú prerokované bilaterálne vzťahy vo všetkých svojich aspektoch a účastníci rozhovorov si vymenia názory na otázky regionálneho i medzinárodného charakteru," píše sa v tlačovom vyhlásení prezidentskej kancelárie v Ankare.

Oba štáty, Turecko a Irán, majú vzájomne silné ekonomické vzťahy. Medzinárodnými sankciami postihnutý Irán je dokonca druhým najväčším dodávateľom plynu do Turecka, ktoré má málo vlastných energetických zdrojov. Turecko ho dostáva z Iránu ročne približne desať miliárd kubických metrov.

V posledných rokoch sa však medzi Ankarou a Teheránom zhoršili vzťahy diplomatické, a to predovšetkým pre ostrú nezhodu v spôsobe riešenia občianskej vojny v Sýrii susediacej s Tureckom.