Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia Zahraničie

Turecký prezident Erdogan pricestoval na oficiálnu návštevu Grécka

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Grécki predstavitelia dúfajú, že návšteva prispeje k zlepšeniu vzťahov s Tureckom - susedom a spojencom Grécka v NATO.

Atény 7. decembra (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pricestoval vo štvrtok na oficiálnu návštevu Grécka. Ide o prvú návštevu tureckého prezidenta v tejto krajine za niekoľko desaťročí. Grécki predstavitelia dúfajú, že návšteva prispeje k zlepšeniu vzťahov s Tureckom - susedom a spojencom Grécka v NATO, informuje agentúra AP.

Erdogan pricestoval do Atén, kde ho na letisku privítala čestná stráž. Následne sa presunul do centra hlavného mesta a položil veniec k hrobu neznámeho vojaka. Ďalej ho vo štvrtok čakajú rokovania s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a ďalšími činiteľmi. V piatok Erdogan odcestuje do severovýchodnej časti Grécka, kde sa stretne s príslušníkmi tamojšej moslimskej menšiny.

V súvislosti s jeho návštevou bola v Aténach posilnená bezpečnosť vrátane uzavretia viacerých ciest a zákazu protestných akcií.

Erdogan v predvečer svojho príletu do Grécka znepokojil tamojších politikov, keď v rozhovore pre grécku televíznu stanicu Skai TV vyhlásil, že Lausannská zmluva z roku 1923, ktorá okrem iného určila súčasnú grécko-tureckú štátnu hranicu, by mala byť "aktualizovaná".

Význačným bodom rokovaní bude aj migračná kríza, keďže grécke ostrovy slúžia ako vstupná brána do Európy pre migrantov, ktorí prichádzajú z tureckého pobrežia. Hovoriť sa bude tiež o regionálnych vzťahoch, energetickej a obchodnej spolupráci, zmrazenej žiadosti Turecka o vstup do EÚ či dlhodobých teritoriálnych sporoch vrátane nárokov Ankary v Egejskom mori.

Erdoganova návšteva prichádza v čase, keď sa jeho krajina na medzinárodnej scéne dostáva do čoraz izolovanejšej pozície. Jeho komentáre budú preto ostro sledované kvôli náznakom, že by sa chcel pokúsiť o zlepšenie niektorých medzinárodných vzťahov Turecka, obzvlášť s Európskou úniou.

Historické napätie medzi Gréckom a Tureckom, ktoré priviedlo tieto krajiny od 70. rokov 20. storočia už trikrát na pokraj vojnového konfliktu, stále pretrváva. Okrem územných sporov sa Atény s Ankarou prú aj ohľadne moslimskej menšiny na severovýchode Grécka a pokračujúcej prítomnosti tureckých vojakov na severe Cypru.