Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Turecký súd stanovil väzenské tresty 14 zamestnacom denníka Cumhuriyet

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Odsúdení zamestnanci denníka boli usvedčení z napomáhania teroristickým organizáciám vrátane kurdských militantov, či hnutia exilového duchovného Fethullaha Gülena.

Istanbul 26. apríla (TASR) - Turecký súd odsúdil v stredu 14 novinárov a zamestnancov opozičného denníka Cumhuriyet. Usvedčil ich z napomáhania teroristickej skupine a vymeral im väzenské tresty v rozmedzí 2,5 až 8 rokov, informovala turecká štátna agentúra Anadolu.

Tri osoby súd spod obvinení oslobodil. Medzi odsúdenými sú aj viacerí významní tureckí novinári - ako šéfredaktor denníka Murat Sabuncu, stĺpčekár Kadri Gürsel, investigatívny novinár Ahmet Sik, výkonný riaditeľ denníka Akin Atalay či karikaturista Musa Kart. Proces podľa agentúry AP prispel k zvýšeniu obáv o slobodu tlače v Turecku.

Najdlhšie väzenské tresty vymeral súd v meste Silivri neďaleko Istanbulu práve Atalayovi (osem rokov, jeden mesiac a 15 dní), Sabuncuovi a Sikovi (sedem a pol roka). Zvyšní odsúdení dostali nižšie tresty.

Dvoch ďalších zamestnancov Cumhuriyetu, ktorí medzičasom z Turecka ušli, čaká samostatný proces. Jedným z nich je bývalý šéfredaktor denníka Can Dündar, ktorý momentálne žije v exile v Nemecku, priblížila agentúra DPA.

Všetci v stredu odsúdení už vopred avizovali, že sa voči verdiktu plánujú odvolať. Až do odvolacieho konania ostanú na slobode - podľa stredajšieho verdiktu - aj vrátane Atalaya, ktorý bol až doteraz vo väzbe, kde si odsedel už 500 dní.

Odsúdení zamestnanci denníka boli usvedčení z napomáhania teroristickým organizáciám vrátane kurdských militantov, či hnutia exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Ankara obviňuje zo zosnovania pokusu o štátny prevrat v roku 2016. Väčšina z odsúdených bola zadržaná ešte koncom roka 2016.

V Turecku po pokuse o puč z 15. júla 2016 zadržali vyše 50.000 ľudí a prepustili alebo postavili mimo služby viac než 160.000 príslušníkov armády a zamestnancov štátneho i súkromného sektora.

Vo väzbe je podľa ľudskoprávnych organizácii aj vyše 150 novinárov a iných zamestnancov médií. V najnovšom indexe organizácie Reportéri bez hraníc hodnotiacom slobodu tlače v roku 2018 sa Turecko umiestnilo na 157. mieste - z celkových 180 hodnotených krajín.