Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Tusk: Brexit môže byť začiatkom skazy politickej civilizácie Západu

Poľský premiér Donald Tusk na pôde parlamentu Foto: TASR/AP

Prívrženci vystúpenia Británie z EÚ majú momentálne až desaťpercentný náskok pred táborom zasadzujúcim sa za jej zotrvanie v únii.

Berlín 13. júna (TASR) - Odhlasovanie odchodu Británie z EÚ bude pre túto krajinu geopolitickým krokom späť, pričom bude trvať najmenej sedem rokov, kým sa vyrokuje nový vzťah medzi Londýnom a úniou, povedal pre dnešné vydanie nemeckého denníka Bild predseda Európskej rady Donald Tusk.

Ak Briti v blížiacom sa referende 23. júna vyjadria brexitu podporu, pôjde podľa Tuska pre Spojené kráľovstvo o "krok späť nielen v oblasti hospodárstva, ale predovšetkým geopolitiky".

Tusk, ktorého cituje agentúra AP, ďalej varoval, že nikto nedokáže predvídať ďalekosiahle následky takéhoto scenára. Podľa jeho slov by však "brexit mohol byť začiatkom skazy nielen Európskej únie, ale i celej politickej civilizácie Západu".

Proces zrušenia dohovorov medzi Britániou a euroblokom by podľa predsedu Rady trval približne dva roky, zatiaľ čo vyrokovanie nových vzťahov ďalších päť rokov.

Prívrženci vystúpenia Británie z EÚ majú momentálne až desaťpercentný náskok pred táborom zasadzujúcim sa za jej zotrvanie v únii. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky inštitútu ORB pre denník The Independent. Ide o doposiaľ najvýraznejší náskok stúpencov brexitu za uplynulý rok.

Rokovania o nových vzťahoch Británie a EÚ potrvajú najmenej 7 rokov

Noviny ďalej citujú Tuska, podľa ktorého nikto nedokáže predvídať dlhodobé dôsledky brexitu, obáva sa však, že "môže byť začiatkom deštrukcie nielen EÚ, ale aj celej tzv. západnej politickej kultúry".

Tusk odhaduje, že proces ukončenia obchodných vzťahov medzi Britániou a EÚ zaberie zhruba dva roky a ďalších minimálne päť rokov budú trvať rokovania o nových vzťahoch. Novú dohodu medzi Londýnom a EÚ bude totiž musieť schváliť nielen Európsky parlament, ale každá zo zvyšných 27 členských krajín únie, dodal.