Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Zahraničie

Odeská prokuratúra nenariadila prepustenie podozrivých v Odese

Na snímke žena objíma proruského aktvistu po prepustení z miestnej policajnej stanice v Odese 4. mája 2014. Foto: TASR/AP

Rozhodnutie o ich prepustení prijala výlučne hlavná správa ministerstva vnútra bez konzultácií s prokuratúrou.

Odesa 4. mája (TASR) - Prokuratúra Odeskej oblasti v nedeľu rozhodne poprela medializované správy, že nariadila dnešné prepustenie osôb zadržaných v súvislosti s masovými nepokojmi v juhoukrajinskej Odese, kde v piatok prišlo o život vyše 40 ľudí a ďalšie desiatky boli zranené.

Prokuratúra podľa agentúry UNIAN spresnila, že medializované vyhlásenie hlavnej správy ministerstva vnútra pre Odeskú oblasť, v ktorom sa uvádzalo, že pokyn na oslobodenie podozrivých vydala prokuratúra, nezodpovedá skutočnosti.

Rozhodnutie o ich prepustení prijala výlučne hlavná správa ministerstva vnútra bez konzultácií s prokuratúrou a "po neskrývanom ignorovaní služobných povinností zo strany príslušníkov polície" stanovených príslušným zákonom o polícii, píše sa vo vyhlásení.

V súvislosti s prepustením osôb podozrivých z účasti na piatkových masových nepokojoch v Odese prokuratúra začala voči zamestnancom odeskej polície vyšetrovanie vo veci podozrenia z prekročenia právomocí a neplnenia si služobných povinností.

Veliteľstvo polície v Odese dnes i v sobotu obkľúčil dav proruských aktivistov a príbuzných zadržiavaných, ktorí sa vyhrážali útokom v prípade, že úrady podozrivé osoby neprepustia.

Ako informovala agentúra UNIAN, po prepustení zadržaných sa dav spred budovy polície nerozišiel, naopak, ľudia žiadali prepustenie všetkých proruských aktivistov vzatých do policajnej vyšetrovacej väzby a väznených vo väzniciach v Odeskej oblasti.


Vládne sily proti separatistom na východe nasadili vrtuľníky a tanky

Ukrajinský výsadkár kráča vedľa tanku v ukrajinskom Slovjansku
Foto: TASR/AP
Ukrajinské vedenie dnes proti proruským separatistom na východe krajiny vyslalo vrtuľníky i tanky, informoval v Kyjeve minister vnútra Arsen Avakov.

Agentúra Reuters však vo svojej analýze konštatuje, že v teréne nebadať žiadne náznaky svedčiace o úspechu protiteroristickej operácie vládnych síl, ktorej cieľom je rozbiť odpor proruských separatistov a opäť získať kontrolu nad Kramatorskom, Doneckom, Slovjanskom a ďalšími mestami na východe a juhu Ukrajiny.

Podľa informácií zverejnených dnes Avakovom pri protivládnych nepokojoch v Luhansku prišiel o život najmenej jeden proruský aktivista a ďalší dvaja utrpeli zranenia.

V prístavom meste Mariupol vládne jednotky podnikli útok na vládne budovy, ktoré okupujú proruskí aktivisti. "Dali nám päť minút na odchod a potom spustili paľbu," uviedol podľa DPA hovorca separatistov.

V bojoch o televízny vysielač v Kosťantynivke bolo zranených niekoľko vládnych ozbrojencov, potvrdil Avakov. "Teroristi použili ťažké zbrane, ale my sme udržali pozície," spresnil Avakov.

Občasná streľba v Kramatorsku a Slovjansku

Občasnú streľbu dnes hlásili z Kramatorska a Slovjanska, kde v sobotu separatisti na slobodu prepustili zadržiavaných vojenských pozorovateľov OBSE a ich sprievod.

Ešte v sobotu bola situácia v Kramatorsku veľmi napätá, ale vládnym silám sa medzičasom podarilo získať kontrolu údajne už nad všetkými vládnymi budovami, ktoré v meste obsadili separatisti.

Prepustení pozorovatelia OBSE:


Jedlo s uspávacím prostriedkom

Polícia v Mariupole dnes informovala aj o sobotňajšom incidente, keď skupina miestnych obyvateľov ponúkla vojakov na kontrolnom stanovišti jedlom, v ktorom bol uspávací prostriedok. Bezvládnych vojakov potom aj so zbraňami odviezli na neznáme miesto a vyjednávali s ich veliteľmi o podmienkach prepustenia. Zo zajatia ich prepustili dnes.

Kritikou na adresu polície na juhovýchode Ukrajiny nešetril ani ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, ktorý dnes zavítal do Odesy, spamätávajúcej sa z piatkových nepokojov a požiaru v Dome odborov s najmenej 46 obeťami na životoch, väčšinou z radov proruských aktivistov.

Piatkové nepokoje v Odese boli najtragickejšou udalosťou od násilných pouličných stretov v Kyjeve, ktoré vo februári vyústili do zosadenia Viktora Janukovyča z funkcie prezidenta a k zmene vlády.

Predčasné prezidentské voľby ukrajinský parlament vypísal na 25. mája. Pozorovatelia pripúšťajú, že v mnohých oblastiach na východe Ukrajiny bude ťažké voľby zorganizovať, čo nahráva Rusku, ktoré na základe toho môže výsledky hlasovania spochybniť - tak ako teraz neuznáva legitimitu novej ukrajinskej vlády.

Rusko odmieta dohady, že sa po anexii Krymského polostrova chce zmocniť aj priemyselných oblastí na východe Ukrajiny, naďalej si však vyhradzuje právo chrániť tam žijúce po rusky hovoriace obyvateľstvo. Proruskí separatisti, ktorí oblasť čiastočne ovládajú, tam vyhlásili Doneckú ľudovú republiku a mienia na budúcu nedeľu uskutočniť referendum o nezávislosti regiónu.

Agentúra Reuters pripomína, že situácia v Kyjeve je pokojná, ale pripúšťa, že sa môže vyostriť v súvislosti s tohtotýždňovými oslavami Dňa víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne.

Ukrajinského ministra vnútra nahnevalo prepustenie separatistov zadržaných v Odese

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov dnes vyhlásil, že "nenachádza slov", aby vyjadril svoj hnev v súvislosti s prepustením desiatok prívržencov separatistov, ktorých polícia v piatok zadržala v súvislosti s nepokojmi v juhoukrajinskej Odese a dnes na nátlak davu oslobodila.

Agentúra AP s odvolaním sa na ministerstvo vnútra informovala, že prepustených bolo 67 zadržaných. Zatiaľ nie je jasné, či je zadržiavaný ešte niekto ďalší.

Avakov dodal, že podľa pôvodných plánov mali zadržaných dnes previezť do Kyjeva. Námestník odeského generálneho prokurátora to však ešte v sobotu zakázal.

Veliteľstvo polície v Odese dnes i v sobotu obkľúčil dav proruských aktivistov a príbuzných zadržiavaných, ktorí sa vyhrážali útokom v prípade, že úrady neprepustia zadržiavaných. Následne prokurátor rozhodol o prepustení zadržiavaných.

Ako informovala agentúra UNIAN, po prepustení zadržaných sa dav spred budovy polície nerozišiel, naopak, žiadali prepustenie proruských aktivistov v policajnej vyšetrovacej väzbe vo väzniciach v Odeskej oblasti.

Minister vnútra zdôraznil, že rozhodnutie prokuratúry bude predmetom vyšetrovania. Vyjadril tiež obavu, že prepustení separatisti môžu v meste vyvolať nové nepokoje.

Avakov potvrdil, že v súvislosti so zvoleným postupom, ale aj kvôli nezvládnutiu piatkových udalostí bolo z funkcií odvolané celé vedenie polície a začalo sa aj vyšetrovanie ich postupu.

V Odese prišlo pri piatkových nepokojoch o život viac ako 40 ľudí, väčšina z nich podľahla strelným zraneniam, ale časť sa udusila či zhorela zaživa počas požiaru, ktorý počas nepokojov zachvátil Dom odborov, alebo sa zabila pri páde zo strechy budovy.

Do Odesy dnes pricestoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, aby sa pokúsil zastaviť nárast napätia. Uviedol, že polícia sa bude zodpovedať za svoje zlyhanie pri plnení povinnosti zabezpečiť v Odese verejný poriadok. Jaceňuk dodal, že v nepokojoch v Odese vidí "ruku Moskvy".

Odeská polícia prepustila ľudí zadržaných po piatkových nepokojoch

Na snímke prepustený proruský aktvista dáva bozk ďalšiemu aktivistovi po prepustení odeskou políciou 4. mája 2014.
Foto: TASR/AP
Polícia v juhoukrajinskom prístavnom meste Odesa prepustila dnes na slobodu proruských aktivistov zadržaných po piatkových nepokojoch, ktoré si vyžiadali najmenej 46 obetí na životoch. S odvolaním sa na svedectvo svojho fotografa o tom informovala agentúra Reuters. Správu o tom, že polícia vyhovela požiadavkám zhromaždeného davu, vydala aj agentúra UNIAN.

Reuters predtým informovala, že stovky proruských aktivistov zaútočili na budovu veliteľstva polície, pričom vyrazili vchodové dvere a rozbíjali okná. Niekoľko osôb, vrátane jedného novinára, utrpelo zranenia. V okolí obkľúčenej budovy bola chvíľami veľmi napätá atmosféra: ľudia smerom k polícii vykrikovali: "Fašisti!", "Nezabudneme", či "Neodpustíme".

Ľudia sa pred budovou zhromaždili v sobotu i dnes, aby žiadali prepustenie svojich druhov zadržaných po nepokojoch, ktoré v meste vypukli v piatok a vyžiadali si najmenej 46 obetí na životoch. V tejto bilancii figurujú aj obete požiaru Domu odborov, na ktorý v odvete za predchádzajúce pouličné nepokoje zaútočili prívrženci súčasnej vlády.

V Odese je vyhlásený trojdňový smútok na uctenie si pamiatky obetí tragických piatkových udalostí: agentúra Interfax informovala, že zástavy na budovách sú spustené na pol žrde, na uliciach je veľmi málo ľudí, ale mnoho ich je v chrámoch. Pri Dome odborov, v ktorom pri požiari zahynuli desiatky ľudí, i na Gréckom námestí a priľahlej Gréckej ulici, kde sa odohrávali nepokoje, horia sviečky a ľudia tam prinášajú kvety.

Na Kulikovom poli, kde stál stanový tábor proruských aktivistov, dnes zaviala veľká ruská vlajka. Ľudí, ktorí dnes na toto miesto prišli, aktivisti vyzývali pripojiť sa k demonštrantom pred veliteľstvom polície.

V piatok došlo v Odese k potýčkam ukrajinských separatistov, vyzbrojených strelnými zbraňami, s prívržencami súčasného vedenia, ktoré si vyžiadali obete na životoch z radov provládnych aktivistov. Dav stúpencov jednotnej Ukrajiny sa potom vydal k stanovému táboru separatistov na Kulikovom poli, kde podpaľovali stany. Horieť začal aj neďaleko sa nachádzajúci Dom odborov, kde pri požiari prišli o život desiatky ľudí. Podľa predbežného vyšetrovania rozsiahly požiar mohli spôsobiť zápalné fľaše používané počas útoku.

Podľa agentúry Ukrinform po nepokojoch v Odese je hospitalizovaných 86 ľudí, pričom stav 26 z nich je podľa lekárov vážny.

Ukrajinskí separatisti sľubujú pomstu za obete z Odesy

Žena plače otočená chrbtom k policajtom, ktorí strážia požiarom poškodenú budovu Domu odborov v Odese
Foto: TASR/AP
Stovky obyvateľov čiernomorského prístavu Odesa na východnej Ukrajine sa aj dnes zišli pred budovou mestskej správy polície, aby zabránili prevozu ľudí zadržaných v súvislosti s piatkovými masovými nepokojmi a požiarom Domu odborov, pri ktorých prišlo o život najmenej 46 osôb.

K politikom, ktorí zo zodpovednosti za dramatických vývoj situácie v Odese obviňujú tamojšiu políciu, sa dnes pridal aj premiér Arsenij Jaceňuk.

Dodal, že prokuratúre nariadil prešetriť prípad a určiť vinníkov tragédie. Agentúra Ukrinform citovala premiérove slová, že svoj diel zodpovednosti za ňu má aj miestne oddelenie tajnej služby, ktoré nedokázalo zabrániť smrti desiatok ľudí.

Agentúra UNIAN dnes informovala, že odporcovia súčasnej vlády v Kyjeve na internet "zavesili" fotografie a adresy a ďalšie informácie o proukrajinských aktivistoch, ktorí sú podľa nich zodpovední za nepokoje v Odese a smrť ich druhov. Súčasne deklarujú, že sú pripravení pomstiť ich smrť.

V obave z provokácií a ďalšieho krviprelievania proukrajinskí aktivisti vyzývajú zasa svojich stúpencov, aby sa dnes nezúčastnili na žiadnych verejných zhromaždeniach.

V Odese je vyhlásený trojdňový smútok na uctenie si pamiatky obetí tragických piatkových udalostí: agentúra Interfax informovala, že zástavy na budovách sú spustené na pol žrde, na uliciach je veľmi málo ľudí, ale mnoho ich je v chrámoch. Pri Dome odborov, v ktorom pri požiari zahynuli desiatky ľudí, i na Gréckom námestí a priľahlej Gréckej ulici, kde sa odohrávali nepokoje, horia sviečky a ľudia tam prinášajú kvety.

V piatok došlo v Odese k potýčkam ukrajinských separatistov, vyzbrojených strelnými zbraňami, s prívržencami súčasného vedenia, ktoré si vyžiadali obete na životoch z radov provládnych aktivistov. Dav stúpencov jednotnej Ukrajiny sa potom vydal k stanovému táboru separatistov na Kulikovom poli, kde podpaľovali stany. Horieť začal aj neďaleko sa nachádzajúci Dom odborov, kde pri požiari prišli o život desiatky ľudí. Podľa predbežného vyšetrovania rozsiahly požiar mohli spôsobiť zápalné fľaše používané počas útoku.

V Doneckej a Luhanskej oblasti zisťujú postoj občanov k územnej celistvosti

Občianske združenie Zväz vlasteneckých síl Donbasu usporiadalo dnes v Luhanskej a Doneckej oblasti "referendum" o územnej celistvosti krajiny.

Asi 100.000 hárkov dnes organizátori rozdali obyvateľom asi 60 miest a dedín Doneckej a Luhanskej oblasti. Respondenti odpovedajú na dve otázky: či podporujú územnú celistvosť Ukrajiny a či sú za posilnenie právomocí miestnych orgánov, ktorých prejavom by bola samostatná rozpočtová a kultúrna politika regiónu.

Jeden z občianskych aktivistov Dmytro Tkačenko pre agentúru Ukrinform spresnil, že "referendum" nemá žiadnu právnu silu. Jeho hlavným cieľom je zistiť "skutočný postoj občanov Doneckej a Luhanskej oblasti k otázke jednoty strany" vyjadrený slobodne, "nie pod hlavňami samopalov". Výsledky prieskumu majú byť známe v pondelok.

Mestá na východe Ukrajiny - Doneck, Luhansk a Charkov - sa začiatkom marca stali dejiskom protivládnych protestov prívržencov federalizácie Ukrajiny. Protesty sa tam podarilo potlačiť, ale rozšírili sa aj do menších miest, napríklad Kramatorska a Slovjanska, kde došlo k obsadeniu vládnych budov proruskými aktivistami.

Ukrajinská vláda v snahe získať kontrolu nad juhovýchodom spustila protiteroristickú operáciu, do ktorej nasadila aj armádu. Napriek tomu sa separatisti v uplynulých dňoch opäť zmocnili viacerých budov vládnych úradov a polície v Donecku aj v Luhansku, ako i v menších mestách a dedinách.

Tzv. separatisti podľa agentúry Interfax dnes vyhlásili, že opäť majú pod kontrolou Kramatorsk, Andrijivku, Horlivku a Kosťantynivku, kontrolujú údajne aj Mariupol.

Situácia sa dramatizuje v ďalších mestách na juhovýchode Ukrajiny

Ukrajinskí vojaci sú na moste počas blokády cesty proruskými aktivistami do dediny Andrijivka.
Foto: TASR/AP
Ukrajinské médiá v noci nadnes informovali, že v meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny sa strieľa, centrum je obkľúčené a polícia bola uvedená do pohotovosti.

Podľa neoverených informácií sa kontrolu nad mestom snažia získať neznámi ozbrojení ľudia, ktorí sa najprv zmocnili kontrolného postu vzdialeného od Mariupola asi 15 kilometrov. Boje sa neskôr preniesli aj do samotného mesta.

Miestne médiá uviedli, že v Mariupole horí filiálka banky Privatbank. Zatiaľ nie je jasné, či požiar súvisí s prestrelkami.

Situácia v Luhansku

Neprehľadná je aj situácia v Luhansku, kde sa skupina ozbrojencov pokúsila zaútočiť na budovu vojenskej správy.

Podľa tajomníka ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrija Parubija Národná garda areál ubránila, ruská agentúra RIA Novosti však informovala, že objekt stále kontrolujú proruskí prívrženci federalizácie Ukrajiny. Podľa tohto zdroja ukrajinskí vojaci budovu opustili.

Proruské sily v Luhansku prerušili vysielanie niekoľkých ukrajinských televíznych kanálov, ktoré nie sú dostupné ani pre používateľov káblovej televízie. Vedenie ukrajinskej televízie 1+1 túto situáciu komentovalo vyhlásením, že proruské sily sa snažia zabrániť šíreniu objektívnych informácií o situácii v oblasti.

Napätie v meste Kosťantynivka

Po niekoľkých dňoch relatívneho pokoja zavládlo napätie aj v meste Kosťantynivka, kde sa "teroristi" za pomoci ťažkej techniky v noci nadnes snažili dobyť televízny vysielač. Informoval o tom na svojej facebookovej stránke ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov.

Agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na očitého svedka uviedla, že aj velenie vládnej protiteroristickej operácie nasadilo do bojov v Kosťantynivke obrnené vozidlá a tanky, "ktoré idú proti civilistom". Neďaleko televízneho vysielača v noci nadnes pristáli vojenské vrtuľníky a vysadení vojakov sa okamžite rozpútala prestrelka, ktorá si vyžiadala niekoľko ranených.

Zložitá je aj situácia v ďalších mestách a dedinách Doneckej oblasti: napríklad v meste Družkivka a v osadách Ivanovka a Pčolkino, kde údajne prišlo o život šesť až desať ľudí, dodala ITAR-TASS.