Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Z Ukrajiny sa nemôže stať základňa NATO, nechal sa počuť Lukašenko

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: TASR/AP

Rokovania o Ukrajine bez účasti regiónov nemajú perspektívu, tvrdí Lavrov.

Minsk 12. mája (TASR) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko dnes vyhlásil, že Rusko a Bielorusko sú zainteresované na tom, aby sa Ukrajina nestala základňou NATO. Vyhlásil to dnes v Minsku počas schôdzky s tajomníkom ruskej Rady bezpečnosti Nikolajom Patruševom.

Vyjadril tiež želanie, aby Ukrajinci ako "blízky slovanský národ zostal s nami". Poukázal pritom na tesné obchodné i kultúrne vzťahy a jazykovú príbuznosť. Dodal, že rozhodovanie o tom je v rukách ukrajinského ľudu, a vyjadril presvedčenie, že v krátkom čase "sa (na Ukrajine) všetko stabilizuje". "Už teraz badať vytriezvenie," doplnil.

Lukašenko vyjadril presvedčenie, že "Ukrajina nebude na Západe, tam ju nikto nečaká". "Národ tam (na Ukrajine) je jednoznačne naladený na spoluprácu, to len politici majú zatmenie v mozgu, to sa stáva," vyhlásil.

Poznamenal, že západné sankcie uvalené na Rusko po eskalácii napätia na Ukrajine sa prejavia v celom postsovietskom priestore. "Západ by nemal Ukrajinu používať ako nástroj nátlaku na Rusko, pretože zhoršenie situácie v Rusku, vrátane ekonomickej, má vplyv na celý postsovietsky priestor," upozornil.

Rokovania o Ukrajine bez účasti regiónov nemajú perspektívu, tvrdí Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vyhlásil, že nové medzinárodné rokovania o Ukrajine nie sú naplánované. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dodal, že doterajší štvorstranný formát rokovaní o Ukrajine, bez účasti oponentov súčasnej kyjevskej vlády, "nepovedie k ničomu". "Znova sa schádzať v štvorstrannom formáte nie je veľmi perspektívne," uviedol.

V Ženeve sa 17. apríla konali rokovania o hľadaní ciest k riešeniu krízy na Ukrajine, na ktorých sa zúčastnili zástupcovia EÚ, USA, Ruska a Ukrajiny, pričom v jej delegácii neboli zástupcovia regiónov na juhovýchode, kde sa po pripojení Krymského polostrova k Rusku tiež objavili tendencie k federalizácii a tesnejšiemu spojenectvu s Ruskom. V Ženeve boli dohodnuté opatrenia na deeskaláciu konfliktu, vrátane odzbrojenia nezákonných formácií, ukončenie blokády administratívnych budov a začatia celonárodného dialógu o ústavnej reforme.

Lavrov sa však domnieva, že bez pripojenia oponentov režimu k priamym rokovaniam o východiskách z krízy "sa nič nepodarí".

Podľa jeho slov rovnaký názor má aj americký minister zahraničných vecí John Kerry a ich nemecký kolega Frank-Walter Steinmeier, ktorí sa zasadzujú, aby sa štvorstranné rokovania pretransformovali na priamy dialóg medzi zainteresovanými ukrajinskými stranami.

Na tlačovej konferencii v Moskve Lavrov dodal, že tzv. cestovná mapa, ktorú vypracoval predseda Organizácie pre bezpečnosť s spoluprácu v Európe (OBSE) Didier Burkhalter, nie je zverejnená kvôli pozícii Washingtonu a Kyjeva, kde niektorí "vystupujú proti začatiu dialógu za účasti (ukrajinských) regiónov".

Odmietanie zverejnenia dokumentu je podľa Lavrova ďalším dôkazom, že "Kyjev si naďalej neuvedomuje nevyhnutnosť komunikovať so svojím vlastným národom".

Lavrov na tlačovej konferencii vyhlásil, že Západ sa pri hodnotení vývoja na Ukrajine "znižuje k nehanebným klamstvám". Upozornil, že k lžiam a polopravdám sa "počas ukrajinskej krízy veľmi často utieka aj ukrajinské vedenie a ich západní ochrancovia". Dodal, že "zamlčiavanie niektorých faktov (im) už nestačí".
Sergej Lavrov
Foto: TASR/AP

Uviedol, že ruskí novinári informujú o udalostiach na Ukrajine "s nasadením života". Také zábery, použitie ťažkej bojovej techniky proti civilistom, to "neuvidíte ani na takých vážených kanáloch ako BBC či CNN", uviedol Lavrov.

"Presviedčame sa, že chcú vytvoriť informačnú blokádu a aby prekryli objektívnu informáciu, používajú nehanebné klamstvo". V tejto súvislosti upozornil na misiu západných diplomatov v Moskve," ktorí vidia, čo v priamom prenose vysielajú ruské kanály a mali by o tom informovať svoje vlády".