Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Ukrajina žiada NATO o pomoc

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Krajina chce pomoc pri ochrane svojej územnej celistvosti a suverenity.

Kyjev/Washington/New York 2. marca (TASR) - Ukrajina včera požiadala EÚ, USA a NATO, aby preskúmali všetky dostupné mechanizmy na ochranu jej územnej celistvosti. Uviedol to včera v Kyjeve Andrij Deščyca, ktorý v ukrajinskej vláde zastáva funkciu ministra zahraničných vecí.

Minister spresnil, že absolvoval rokovania s predstaviteľmi EÚ a USA a vedenie NATO požiadal o pomoc po tom, ako došlo k aktu, ktorý ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk označil za "ruskú agresiu". Za akt agresie ukrajinské vedenie označuje rozhodnutie ruskej Rady federácie, hornej komory parlamentu, ktorá dnes odsúhlasila vyslanie ruských vojenských jednotiek na územie Ukrajiny.

V súvislosti s tým Ukrajina žiada NATO "posúdiť využitie všetkých možností na ochranu územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny, ukrajinského ľudu a jadrových zariadení na ukrajinskom území".

Deščyca podčiarkol, že Ukrajina je za to, aby sa kríza v jej vzťahoch s Ruskom kvôli situácii na Kryme riešila pokojnou cestou. "Nesmieme dopustiť provokácie a použitie sily," zdôraznil.

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen zvolal na nedeľu zasadnutie Rady NATO, ktoré bude venované situácii na Ukrajine. Svoj postoj k nej Rasmussen deklaroval dnes podvečer vo svojej správe na sociálnej sieti Twitter, keď uviedol, že Rusko musí rešpektovať suverenitu, územnú celistvosť a hranice Ukrajiny, čo sa týka aj pohybu ruských vojsk na jej území. Podľa neho je v súčasnosti nevyhnutné zníženie napätia na Krymskom polostrove. Dodal, že spojenci NATO veľmi tesne koordinujú svoj ďalší postup.

Ako informovala agentúra Reuters, vo Washingtone sa dnes uskutočnila schôdzka bezpečnostného kabinetu administratívy prezidenta USA Baracka Obamu, ktorej účastníci sa oboznámili s vývojom situácie na Ukrajine a diskutovali o jej možných politických riešeniach.

Schôdzka sa uskutočnila v čase, keď Ukrajina požiadala USA a ďalších kľúčových členov Bezpečnostnej rady OSN, aby jej pomohli chrániť svoju územnú celistvosť po tom, ako Rusko oznámilo plán vyslať svoje jednotky do autonómnej oblasti na Krymskom polostrove.

Na schôdzke v Bielom dome sa zúčastnil minister obrany Chuck Hagel, riaditeľ CIA John Brennan, náčelník Zboru náčelníkov štábov americkej armády generál Martin Dempsey, ako aj riaditeľ amerických tajných služieb James Clapper. Samotný Obama sa na schôdzke nezúčastnil, ale informovala ho o nej jeho poradkyňa pre národnú bezpečnosť Susan Riceová.

Členovia Bezpečnostnej rady OSN sa včera v New Yorku zišli na neverejných konzultáciách, ktoré sú venované Ukrajine. Rokovanie bolo prerušené po tom, ako viacerí diplomati žiadali zmeniť formát schôdzky na verejné konzultácie, s čím nesúhlasil napríklad ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin. Podľa agentúry Reuters sa diplomati dohodli, že sa k rokovaniam vrátia, pričom ich zasadnutie bude už verejné.