Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Prímerie Ukrajiny je podľa Ruska ultimátom, nie mierovým návrhom

Ukrajinský tank strieľa počas bojov s proruskými separatistami v meste Slovjansk na východe Ukrajiny 6. júna 2014. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident nariadil jednostranné prímerie na východe Ukrajiny od dneška 21.00 h SELČ do 27. júna 10.00 h.

Moskva 20. júna (TASR) - Rusko oznámilo, že prímerie vyhlásené dnes ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom nie je mierovou ponukou, ale ultimátom pre proruských separatistov - a chýba v nej návrh na začatie rozhovorov s povstalcami na východe Ukrajiny.

Informovali o tom ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na tlačový úrad Kremľa.

"Toto nie je pozvanie na mier a rokovania, ale ultimátum členom domobrany na juhovýchode Ukrajiny, aby zložili zbrane," napísal Kremeľ vo vyhlásení, ktoré citovala aj tlačová agentúra Reuters.

Porošenkov mierový plán bol podľa Kremľa zverejnený "premyslene alebo nepredvídane" v čase, keď ukrajinské sily strieľali na ruské územie neďaleko hranice, pričom zranili ruského colníka. Túto informáciu priniesla agentúra AP.

Kremeľ uviedol, že pod paľbu sa dostalo ruské kontrolné stanovište na hranici s Ukrajinou, a požiadal Kyjev o "vysvetlenie a ospravedlnenie".

Porošenko nariadil prímerie

Petro Porošenko
Foto: TASR/AP
Prezidentský dekrét, ktorým hlava ukrajinského štátu, prezident Petro Porošenko nariadil jednostranné prímerie na východe Ukrajiny od dneška 21.00 h SELČ do 27. júna 10.00 h, zverejnili dnes večer v hlavnom meste krajiny Kyjeve.

Najvyšší ukrajinský predstaviteľ dnes v "maskáčoch" navštívil východ krajiny sužovaný bojmi medzi príslušníkmi ukrajinskej armády a proruskými separatistami.

"Naším cieľom nie je vojna, naším cieľom je mier," zdôraznil Porošenko, ktorý pripravil 14-bodový mierový plán.

Podľa neho by separatisti mali uvoľniť obsadené objekty vo východoukrajinských mestách, vrátane budov, z ktorých vysielajú ukrajinské rozhlasové stanice a televízne kanály a prepustiť všetky zadržiavané osoby.

Vytvorenie koridoru do Ruska

Plán obsahuje i návrh na vytvorenie bezpečnostného koridoru do Ruska, ktorým budú môcť odísť povstalci a dobrovoľní ruskí bojovníci pod podmienkou, že zložia zbrane, ďalej ráta s vytvorením desať kilometrov širokej "nárazníkovej zóny" popri 1900 kilometrov dlhej hranici.

Jednostranné prímerie slúži na to, aby "teroristi mohli zložiť svoje zbrane". Tí, ktorí to neurobia, budú zničení, uviedlo už skôr ukrajinské ministerstvo vnútra. V čase prímeria ukrajinské ozbrojené sily použijú zbrane len na obranu v prípade útoku zo strany separatistov.

Súčasťou mierového plánu je aj avizovaná "decentralizácia" moci a plné právo na používanie ruského jazyka.

Ukrajinský prezident je stúpencom predčasných parlamentných i komunálnych volieb v krajine.

Obnova infraštruktúry

Infraštruktúra, ktorá bojmi výrazne utrpela, by mala byť obnovená prostredníctvom hospodárskeho programu. Porošenko však prisľúbil aj obnovu bytových domov a nové byty, píše tlačová agentúra DPA. K zachovaniu pracovných miest, prípadne vytváraniu nových by mal prispieť aj fond zamestnanosti o objeme 1,5 miliardy eur, plánovaný v spolupráci s Európskou úniou.

Porošenko je pripravený dobrovoľne rezignovať na vymenovanie šéfov jednotlivých správnych celkov. Navyše by 25 percent dane zo zisku malo zostať v regiónoch.

Na ťažobnú oblasť Donbas čaká program reštrukturalizácie a modernizácia.

Niektorí experti však napriek Porošenkovej ústretovosti a snahe o deeskaláciu situácie majú pochybnosti o efektívnosti jeho mierového plánu a rátajú s pokračovaním bojov, ktoré by naznačovali aj prvé reakcie ozbrojencov z východoukrajinských oblastí.