Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Ukrajina sa znovu pokúsi o zriadenie tribunálu vyšetrujúceho let MH17

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Hlavný argument Ruska pri stredajšom vetovaní rezolúcie o zriadení súdu bol ten, že je to "unáhlený" a "predčasný" krok.

New York 31. júla (TASR) - Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin vo štvrtok vyhlásil, že päť krajín, vyšetrujúcich zrútenie lietadla malajzijských aerolínií na východe Ukrajiny spred roka, sa znovu pokúsi získať súhlas Bezpečnostnej rady OSN so zriadením medzinárodného tribunálu, ktorý by stíhal osoby zodpovedné za pád lietadla.

Klimkin v interview pre tlačovú agentúru AP povedal, že hlavný argument Ruska pri stredajšom vetovaní rezolúcie o zriadení súdu bol ten, že je to "unáhlený" a "predčasný" krok, lebo výsledky vyšetrovania sa neočakávajú skôr ako v októbri. Takže päť krajín sa potom znovu pokúsi o schválenie rezolúcie v BR OSN, dodal šéf ukrajinskej diplomacie.

Ruská misia pri OSN zatiaľ Klimkinove vyjadrenia nekomentovala.

Ukrajina a Západ majú podozrenie, že let MH17 spoločnosti Malaysia Airlines z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpur zasiahla raketa zem-vzduch vystrelená 17. júla 2014 ruskými vojakmi alebo Ruskom podporovanými separatistickými povstalcami. Stroj sa zrútil v konfliktom zmietanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Rusko obvinenia odmieta.

Podľa Klimkinových slov päť krajín - Ukrajina, Malajzia, Austrália, Holandsko a Belgicko - je presvedčených, že medzinárodný tribunál je "politicky a právne najlepšou možnosťou", pretože by bol plne zodpovedný, transparentný a nezávislý.

"Nemienime sa v tom vzdať," uviedol Klimkin pre agentúru AP a dodal: "Do dvoch mesiacov budeme mať záverečnú a rozhodujúcu správu - a čo povie Rusko o dva mesiace? Určite sa pokúsime znova, máme aj podporu medzinárodného spoločenstva."

Podľa Ukrajiny i Západu lietadlo bolo zostrelené raketovým systémom známym ako Buk. Predstavitelia americkej vlády tvrdia, že povstalcom mohlo poskytnúť technickú pomoc pri obsluhe systému práve Rusko.