Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

P.Hamžík:Ukrajinskí politici sa 20 rokov snažili najmä postarať o seba

Pavol Hamžík na archívnej snímke z roku 2001. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ukrajina sa podľa slovenského veľvyslanca môže rozhodnúť, či bude pokračovať tak ako doteraz, alebo sa pokúsi svoj osud zmeniť.

Kyjev/Bratislava 14. decembra (TASR) – Za komplikovanú situáciu, v ktorej sa aktuálne nachádza Ukrajina, môže systém riadenia, čiastočne zdedený ešte zo Sovietskeho zväzu. "Za posledných dvadsať rokov sa tento systém nezmenil. Na Ukrajine sú možnosti pre politikov, ako využiť situáciu vo svoj prospech, neskutočne široké. To takmer nemá hraníc," povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR odchádzajúci veľvyslanec Slovenska na Ukrajine, bývalý slovenský minister zahraničných vecí Pavol Hamžík.

"Ľudia sú na to do určitej miery zvyknutí. Nie, že by to tolerovali, ale nevedia si s tým poradiť. Bežný človek tu dodnes má minimálny vplyv na to, čo sa okolo neho deje. To je porovnateľné s časmi existencie Sovietskeho zväzu. Šancu na zmenu predstavovala a stále predstavuje Asociačná dohoda, jej hodnotový a občiansky rozmer, politické a ekonomické štandardy," povedal na margo rokovaní medzi Európskou úniou a Ukrajinou o podpise Asociačnej dohody Hamžík.

Ukrajina sa podľa neho môže rozhodnúť, či bude pokračovať tak ako doteraz, alebo sa pokúsi svoj osud zmeniť. "Majú tu to, čo im ostalo zo Sovietskeho zväzu, len to má nových vlastníkov. Ktorí, mimochodom, patria k najbohatším ľuďom na svete. A sú napojení na politiku. Ekonomika je tu absolútne prepojená s politikou, dokonca by som povedal, že si oligarchovia svojich politikov vyberajú," poznamenal.

Na otázku, čo by Ukrajine zaželal v posledný deň svojho pôsobenia na poste veľvyslanca, povedal: "Politikov, ktorí budú vedieť, čo je záujmom nielen tých, ktorí štát riadia, ale predovšetkým občanov. Takých, ktorí sú pripravení urobiť aj nepopulárne opatrenia a podstatné reformy, chcú dať Ukrajine novú perspektívu a vedia sa rozlúčiť s minulosťou. To neznamená, že by mali prestať rozvíjať vzťahy napríklad so susedným Ruskom a ostatnými štátmi bývalého Sovietskeho zväzu. Je to o tom, akým spôsobom sa tu žije a akým spôsobom je Ukrajina riadená. Ak sa chce posunúť dopredu, musí urobiť radikálny rez. Verím tomu, že práve podpis Asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ je krokom týmto smerom. Je to krok, ktorý posilní nezávislosť Ukrajiny, jej suverenitu a dá jej občanom perspektívu vplývať na svoj život v slobodnom prostredí," dodal na záver Hamžík.