Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Zahraničie

Ukrajina vyhlásila potopený ruský krížnik za svoje kultúrne dedičstvo

Na archívnej snímke zo 17. decembra 2015 ruský krížnik Moskva. Foto: TASR/AP

Podľa pozorovateľov potopenie vlajkovej lode predstavuje pre Kremeľ veľký symbolický úder a pre Ukrajincov významnú psychologickú vzpruhu v pokračujúcom boji voči ruskej agresii.

Londýn/Kyjev 22. apríla (TASR) - Ukrajina vyhlásila vrak potopeného ruského krížnika Moskva za súčasť svojho "národného podmorského kultúrneho dedičstva". Informovala o tom v piatok stanica BBC News s odvolaním sa na ukrajinské úrady a médiá.

Ako pripomína TASR, vlajková loď ruskej flotily v Čiernom mori sa potopila 14. apríla po explózii a požiari, ktoré podľa Kyjeva spôsobil ukrajinský raketový útok. Podľa Ruska to však bol následok výbuchu munície na palube.

Ukrajinské úrady teraz vyhlásili vrak poškodeného plavidla, ktorý leží na dne Čierneho mora v hĺbke asi 45 až 50 metrov, za súčasť ukrajinského podmorského kultúrneho dedičstva. Bol zaradený do kategórie, v ktorej figurujú vzácne vedecké alebo technické pamiatky.

"Osemdesiat míľ (cca 130 km) od Odesy sa možno bez veľkých potápačských výkonov pokochať slávnym krížnikom a najväčším potopeným objektom spočívajúcim na čiernomorskom dne," uviedlo na svojej facebookovej stránke ukrajinské ministerstvo obrany.

Ukrajinci túto udalosť oslávili aj vydaním pamätnej poštovej známky, na ktorej je zobrazený ruský krížnik Moskva a ukrajinský vojak s gestom vyjadrujúcim odpor a pohŕdanie. Ľudia v ukrajinských mestách na zakúpenie známky čakali v dlhých radoch, podľa úradov sa predali už státisíce kusov.

V čase zásahu sa na palube Moskvy nachádzalo okolo 500 osôb. Podľa neoficiálnych medializovaných správ v dôsledku dopadu ukrajinských protilodných striel zahynulo 37 členov posádky krížnika a ďalších zhruba 100 utrpelo zranenia, čo však Rusko popiera.

Podľa pozorovateľov potopenie vlajkovej lode Čiernomorskej flotily predstavuje pre Kremeľ veľký symbolický úder a pre Ukrajincov významnú psychologickú vzpruhu v pokračujúcom boji voči ruskej agresii.

Rusko potopenie lode Ukrajincami oficiálne nepriznalo, ale v ďalších dňoch podniklo sériu raketových útokov na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá. Podľa Ukrajiny išlo o odvetné údery za zničenie krížnika. Jeden z ruských útokov sa zameral aj na továreň Vizar neďaleko Kyjeva, kde sa vyrábajú protilodné rakety typu R-360 Neptún. Práve takéto rakety boli podľa Kyjeva použité pri útoku na loď Moskva.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že posádku z raketového krížnika evakuovali – neposkytlo o tom však žiadne podrobnosti. Neskôr sa ozvali rodičia námorníkov z plavidla, ktorí uviedli, že o svojich deťoch doposiaľ nedostali od ruských úradov žiadne informácie.