Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Ukrajinci zadržaní v Kerčskom prielive zostanú vo väzbe do 24. apríla

Rusko sa v nedeľu 25. novembra 2018 pokúsilo zabrániť trom plavidlám ukrajinského vojenského námorníctva vo vstupe do Azovského mora cez Kerčský prieliv po tom, ako pod ruskom kontrolovaný most umiestnilo obrovskú nákladnú loď. Obe strany sa navzájom obviňujú z porušenia medzinárodného práva a provokatívneho správania. Foto: TASR/AP

Rusko zadržiava 24 ukrajinských občanov, ktorí tvorili posádku troch lodí zajatých 25. novembra ruskou pohraničnou strážou v oblasti Kerčského prielivu.

Moskva 16. januára (TASR) - Moskovský súd rozhodol aj o osude poslednej štvorice ukrajinských občanov zadržaných 25. novembra pri incidente v Kerčskom prielive - rovnako ako ich 20 kolegov zostanú vo väzbe do 24. apríla. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax.

Rusko zadržiava 24 ukrajinských občanov, ktorí tvorili posádku troch lodí zajatých 25. novembra ruskou pohraničnou strážou v oblasti Kerčského prielivu. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FBS) obvinila Ukrajincov, medzi ktorými boli okrem námorníkov aj dvaja príslušníci ukrajinskej tajnej služby SBU, z protizákonného prekročenia hranice.

Rozhodnutím súdom v krymských mestách Simferopol a Kerč bola následne na zajatých Ukrajincov uvalená väzba do 25. januára 2019.

Koncom novembra 2018 ich z Krymu previezli do Moskvy - 21 z nich do väznice Lefortovo a troch zvyšných, ktorí pri incidente utrpeli zranenia, hospitalizovali v nemocničnej časti vyšetrovacej väznice Matrosskaja Tišina v Moskve.

Kyjev týchto svojich občanov označuje za vojnových zajatcov. Rusko však s touto interpretáciou nesúhlasí, pričom poukazuje na to, že Rusko a Ukrajina nie sú v stave vojny alebo vojenského konfliktu, ako aj na to, že ukrajinskí občania boli obvinení zo spáchania trestného činu.

Podľa právnikov sa sami zatknutí námorníci tiež považujú za vojnových zajatcov a odmietajú vypovedať pred ruskými orgánmi.

Incident v Kerčskom prielive opäť vystupňoval napätie medzi oboma krajinami, ktorých vzťahy sú vyhrotené už od ruskej anexie polostrova Krym v roku 2014.