Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Zahraničie

Tím pozorovateľov OBSE nebol spokojný s podmienkami na prácu v Hrabove

Proruský militant stráži prístup k troskám lietadla Boeing 777 na poli pri obci Rozsypne na východe Ukrajiny 18. júla 2014. Foto: TASR/AP

Úplný prístup nebol pozorovateľom umožnený, nemohli sa údajne pohybovať bez obmedzení, informovala dnes večer vo Viedni medzinárodná organizácia, ktorá vyslala do lokality asi 30 pozorovateľov.

Kyjev 18. júla (TASR) - Tím pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dnes v plnej miere neuspel so snahou dostať sa na miesto dopadu havarovaného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines v katastri obce Hrabove neďaleko mesta Torez v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Úplný prístup nebol pozorovateľom umožnený, nemohli sa údajne pohybovať bez obmedzení, informovala dnes večer vo Viedni medzinárodná organizácia, ktorá vyslala do lokality asi 30 pozorovateľov.

Sedemnásti z nich strávili na mieste 75 minút a momentálne sa vracajú do Donecka, uviedol pre tlačovú agentúru Reuters telefonicky Thomas Greminger v zastúpení predsedníckej krajiny OBSE - Švajčiarska.

Pozorovatelia skúsia naplniť svoju misiu opäť v sobotu.

Na miesto pádu malajzijského lietadla dorazila skupina z OBSE

Približne 30 pozorovateľov a odborníkov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dorazilo dnes na miesto pádu malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny.

"Pristáli tam s vrtuľníkom, je ich asi 30," citovala agentúra Reuters hovorcu švajčiarskeho predsedníctva OBSE Rolanda Blessa. Dodal, že "kontaktná skupina" diplomatov z OBSE, Ruska a Ukrajiny dnes na videokonferencii hovorila s lídrami separatistov.

Proruskí separatisti predtým vyhlásili, že privítajú odborníkov z OBSE aj z Kyjeva.

Separatisti vítajú expertov z OBSE, Putin vyzýva na prímerie

Proruskí separatisti na východe Ukrajiny vyhlásili, že privítajú odborníkov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) aj z Kyjeva, ktorí smerujú na miesto pádu malajzijského lietadla.

"Dnes pricestovalo z Kyjeva do Donecka 17 nových pracovníkov a štyria oficiálni experti. Čoskoro by mali doraziť na miesto tragédie. Podporujeme maximálny možný počet odborníkov," citovala agentúra Reuters Sergeja Kavtaradzeho, jedného z lídrov separatistov.

Ruský prezident Vladimir Putin medzitým vyzval ukrajinské vládne sily a separatistov, aby uzavreli prímerie a začali rokovať. Poznamenal, že je v kontakte s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

"Priame rokovania medzi znepriatelenými stranami sa musia začať čo najskôr. Všetky strany konfliktu misia okamžite zastaviť boje a začať mierové rokovania," naliehal Putin počas stretnutia s poprednými predstaviteľmi ruskej pravoslávnej cirkvi v kláštore v meste Sergijev Posad neďaleko Moskvy.

"S veľkým znepokojením a smútkom sledujeme, čo sa deje na východe Ukrajiny. Je to hrozné, je to tragédia," konštatoval šéf Kremľa.

Putin, podľa ktorého môže za tragédiu Porošenko, keďže odmietol predĺžiť prímerie s rebelmi, dúfa, že ukrajinský prezident bude schopný nájsť mierový spôsob vyriešenia konfliktu.

Žena prezerá trosky lietadla Boeing 777 na poli pri obci Rozsypne na východe Ukrajiny 18. júla 2014.
Foto: TASR/AP


Ukrajina má v rukách obe čierne skrinky malajzijského lietadla

Ukrajinské bezpečnostné zložky našli dnes medzi troskami malajzijského lietadla, ktoré sa vo štvrtok zrútilo na východe Ukrajiny, dve čierne skrinky, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na poradcu gubernátora Doneckej oblasti.

"Dve čierne skrinky našli naše bezpečnostné zložky. V tejto chvíli nemám informácie o tom, kde sa tie skrinky nachádzajú," uviedol poradca gubernátora.

Ministerstvo pre mimoriadne situácie v Kyjeve sa k tejto informácii odmietlo vyjadriť.

Ukrajinská vláda predtým vyslovila obavy, že skrinky by sa mohli dostať do rúk proruským povstalcom, ovládajúcim územie, kam trosky dopadli, a tí by ich odovzdali Rusku.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však predtým povedal, že jeho krajina nemá v úmysle získať čierne skrinky malajziského lietadla.

"Napriek tomu, čo Kyjev opakuje, nemáme v úmysle získať tieto skrinky. Nemáme v úmysle porušiť existujúce (medzinárodné) normy pre takéto situácie," povedal Lavrov v rozhovore pre ruskú televíziu Rossija-24. "Chceme, aby na miesto havárie prišli čo najskôr medzinárodní experti a mohli okamžite dostať čierne skrinky," dodal.

Lavrov tiež v mene svojho rezortu vyjadril podporu iniciatíve ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na vytvorenie medzinárodnej komisie pre vyšetrovanie príčin havárie malajzijského Boeingu 777. Musí sa to však urobiť tak, "aby nikto nezostal na pochybách o úprimnosti a vôli uskutočniť úplné vyšetrovanie".

Ľudia prezerajú trosky malajzijského dopravného lietadla na mieste havárie v blízkosti obce Hrabovo na východe Ukrajiny 17. júla 2014.
Foto: TASR/AP


Z trosiek malajzijského boeingu už vyniesli vyše 180 tiel

Z trosiek malajzijského lietadla Boeing 777-200, ktoré vo štvrtok havarovalo na východe Ukrajiny, už záchranári vyniesli 181 mŕtvych tiel. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.

Podľa predstaviteľa ministerstva Andrija Sybihu budú všetky telá pravdepodobne prepravené do neďalekého ukrajinského mesta Charkov, ktoré je pod kontrolou ústrednej vlády v Kyjeve.

Proruskí separatisti na východe Ukrajiny podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sľúbili, že vyšetrovateľom nešťastia poskytnú pomoc a medzinárodnému tímu expertov umožnia bezpečný prístup na miesto nešťastia.

Boeing 777-200 spoločnosti Malaysia Airlines sa z doposiaľ neznámych príčin zrútil vo štvrtok o 16.20 h miestneho času približne 40 kilometrov od ukrajinsko-ruských hraníc v katastri obce Hrabove; haváriu nikto neprežil.

Na jeho palube bolo 283 cestujúcich a 15 členov posádky. Podľa najnovších údajov išlo o 173 Holanďanov, 44 Malajzijčanov (vrátane 15 členov posádky a dvoch detí), 27 Austrálčanov, 12 Indonézanov (vrátane jedného dieťaťa), deväť Britov, štyroch Nemcov, štyroch Belgičanov, troch Filipíncov, jedného Kanaďana a jedného občana Nového Zélandu. Identitu zvyšných osôb sa zatiaľ nepodarilo zistiť.



Ukrajinská armáda v konflikte so separatistami rakety nepoužíva, informovali agentúry

Ukrajinské ozbrojené sily nepoužívajú v konflikte s proruskými separatistami riadené strely a malajzijské lietadlo, ktoré vo štvrtok havarovalo na východe Ukrajiny, letelo mimo dostrelu prostriedkov, ktorými ukrajinské sily disponujú. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinských predstaviteľov.

"Ani jedna z riadených striel, ktoré máme v našom arzenáli, nebola použitá," uviedol hovorca ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko.

Podľa hovorcu ukrajinského ministerstva obrany bolo malajzijské lietadlo mimo dostrelu protilietadlových raketových systémov ukrajinskej armády: "Protilietadlové riadené strely počas protiteroristickej operácie (ATO) neboli použité... všetky sú na svojom mieste."

Na palube Boeingu 777-200 spoločnosti Malaysia Airlines bolo 283 cestujúcich a 15 členov posádky. Stroj sa so zatiaľ neznámych príčin zrútil vo štvrtok popoludní približne 40 kilometrov od ukrajinsko-ruských hraníc v katastri obce Hrabove; haváriu nikto neprežil.