Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Migrantov v Líbyi údajne verbujú do vojny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Poľný maršal Chalífa Haftar sa už od apríla usiluje dobyť hlavné mesto Tripolis, kde sídli vláda národnej jednoty premiéra Fájiza Sarrádža.

Ženeva 17. januára (TASR) - Migrantov vo vojne v Líbyi nevyužívajú len na nútené práce, ale obe súperiace strany konfliktu ich nasadzujú aj ako bojovníkov. Informoval o tom v piatok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), píše webová stránka rakúskej stanice ORF.

"Ľudia, ktorí boli v zadržiavacích táboroch, hovoria, že ich tam postavili pred voľbu, či na bližšie neurčenú dobu zostanú v tábore, alebo pôjdu bojovať na front," povedal osobitný vyslanec UNHCR pre oblasť Stredozemného mora Vincent Cochetel. Koľkých ľudí sa to týka, však nespresnil.

"Zistili sme, že snahy naverbovať migrantov sú cielené najmä na Sudáncov. Domnievame sa, že dôvodom je, že môžu vedieť po arabsky. Verbujú ich obe strany," vysvetlil Cochetel. "Ak sa rozhodnú ísť bojovať, vyzbroja ich uniformou a zbraňami a okamžite ich nasadenia do tejto mestskej partizánskej vojny," dodal.

UNHCR je jednou z mála medzinárodných organizácií, ktoré majú v Líbyi zastúpenie a príležitostne aj prístup do zadržiavacích táborov. Z bezpečnostných dôvodov však v poslednom čase museli znížiť počet svojich zamestnancov.

Podľa údajov UNHCR žije v Líbyi 650.000 migrantov a 43.000 utečencov. V zadržiavacích táboroch sa aktuálne nachádza približne 3000 ľudí, pričom podmienky v nich sa pohybujú medzi zlými a hroznými, dodal Cochetel. V tých lepších sú podľa jeho slov problémy s hygienou a chorobami, ako napríklad s tuberkulózou. Tie horšie tábory sa vyznačujú mučením, obchodovaním s ľuďmi, nútenou prácou a znásilneniami.

Poľný maršal Chalífa Haftar sa už od apríla usiluje dobyť hlavné mesto Tripolis, kde sídli vláda národnej jednoty premiéra Fájiza Sarrádža. On sám podporuje konkurenčnú vládu a parlament, ktoré sídlia v Tobruku na východe Líbye.

V severoafrickej Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj vojenská aliancia NATO. Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího i k jeho smrti.

V nedeľu sa v nemeckej metropole Berlín uskutoční mierový summit o Líbyi. Cochetel však vidí len malé šance na úspech: "Tu v Európe preceňujeme vplyv Európy na Líbyu," poznamenal.