
Občianska vojna medzi armádou a polovojenskou skupinou Sily rýchlej podpory (RSF) vypukla v Sudáne v apríli 2023.
UNICEF v Sudáne za rok 2024 zdokumentoval 221 prípadov znásilnenia detí ozbrojencami. Viac ako 30 percent obetí boli chlapci, 16 detí bolo mladších ako päť rokov a štyri boli v dojčenskom veku. Prípady boli zaznamenané po celom Sudáne.
Aspoň 73 prípadov malo spojitosť s vojenským konfliktom. "Pri kultúre sociálnej stigmy a v čase, keď je prístup k službám sťažený a táto skupina (obetí) sa aj tak prihlásila, nám napovedá, že ide len o malú vzorku," uviedla hovorkyňa agentúry UNICEF Tess Ingramová. "Je to len špička ľadovca, ide nepochybne o stovky ďalších detí," dodala.
Riaditeľka UNICEF-u Catherine Russellová v správe uviedla, že sexuálne násilie je "používané ako vojnová taktika" v rozpore s medzinárodným právom a právom na ochranu detí. Podľa Russellovej mnoho obetí bojuje s "fyzickými a vážnymi psychologickými jazvami".
Občianska vojna medzi armádou a polovojenskou skupinou Sily rýchlej podpory (RSF) vypukla v Sudáne v apríli 2023. Podľa dostupných údajov bolo odvtedy zabitých najmenej 20.000 ľudí a viac ako 14 miliónov ľudí bolo vysídlených.
Podľa ľudskoprávnych organizácii páchajú vojnové zločiny obe strany konfliktu, vrátane sexuálneho násilia alebo nútených zväzkov detí. UNICEF minulý mesiac oznámil, že približne 61.800 detí bolo od začiatku vojny vnútorne presídlených.