Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Uniknuté dáta ukazujú pochybné spôsoby pri expanzii podnikania Uberu

Na archívnej snímke zo 16. augusta 2019 logo Uberu na newyorskej burze. Foto: TASR/AP

Rýchla expanzia spoločnosti sa opierala o dotovaných vodičov a zľavnené cestovné, aby sa podkopali ostatné taxislužby.

San Francisco 11. júla (TASR) - Tisícky uniknutých zložiek spoločnosti Uber ukazujú, ako jej vedenie používalo pri svojej globálnej expanzii pochybné etické praktiky až na hranici legálnosti. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Dokumenty pôvodne získal britský denník The Guardian a zdieľal ich spolu s denníkom The Washington Post a Medzinárodným konzorciom investigatívnych novinárov (ICIJ). Pre únik vyše 124.000 dokumentov z obdobia rokov 2013-2017 používa názov "Uber Files" (voľný preklad "Spisy Uberu").

"Uber Files" obsahujú komunikáciu medzi vedúcimi pracovníkmi vrátane spoluzakladateľa a bývalého generálneho riaditeľa Travisa Kalanicka. Ten v roku 2017 rezignoval po obvineniach z brutálnych manažérskych praktík a zo sexuálneho a psychického obťažovania v spoločnosti.
Taxikári v hlavnom meste žiadajú prísnejšiu reguláciu pre spoločnosti typu Uber alebo Cabify ponúkajúcich prepravu osôb prostredníctvom mobilných aplikácií.
Foto: TASR/AP

„Násilie zaručuje úspech,“ odkázal Kalanick členom vedenia spoločnosti, keď v roku 2016 presadzoval protiprotest počas búrlivých demonštrácií v Paríži proti príchodu Uberu na tamojší trh.

Rýchla expanzia spoločnosti sa opierala o dotovaných vodičov a zľavnené cestovné, aby sa podkopali ostatné taxislužby. Dialo sa to "často bez získania licencií na prevádzkovanie taxislužby a služieb pre požičovňu áut", napísal The Washington Post.

Vodiči Uberu v celej Európe čelili násilnej odvete, pretože tamojší taxikári cítili ohrozenie svojho živobytia.

"V prípadoch, keď boli vodiči napadnutí, to vedúci pracovníci Uberu" využili, aby na tom mohli zarobiť. Podľa Guardianu firma prijala túto taktiku napríklad v Belgicku, Holandsku, Španielsku a Taliansku. Mobilizovala tam svojich vodičov a povzbudzovala ich, aby sa sťažovali na polícii, keď sa stali obeťami násilia. Cieľom bolo využiť záujem médií a získať ústupky od regulačných úradov.

Uber sa snažil vyhnúť regulácii svojho podnikania aj využívaním technologického náskoku.
Grécki taxikári vyšli v utorok do aténskych ulíc na protest proti "nvázii" alternatívnej prepravnej služby Uber.
Foto: TASR/AP

The Washington Post opísal prípad, keď Kalanick prikázal použiť systém "kill switch", aby zabránil policajtom počas razie v prístupe do počítačov v amsterdamskej pobočke. "Prosím, stlačte "kill switch" čo najskôr," napísal v e-maile zamestnancovi. "Prístup musí byť vypnutý v AMS (Amsterdame)."

Uniknuté dáta ukazujú aj na lobing Uberu u vlád, pričom spojenca našiel najmä vo Francúzsku u Emmanuela Macrona, ktorý bol v rokoch 2014–2016 ministrom hospodárstva. Spoločnosť verila, že Macron povzbudí regulátorov, aby boli "menej konzervatívni" vo "výklade pravidiel obmedzujúcich činnosť spoločnosti", uviedol The Washington Post.