Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Úrad OSN pre ľudské práva odsúdil zásahy Mjanmarska voči demonštrantom

Na snímke mjanmarská poriadková polícia so štítmi prekonáva barikádu demonštrantov počas protestu proti vojenskému puču v Mandalay v Mjanmarsku v nedeľu 28. februára 2021. Foto: TASR/AP

Mjanmarské bezpečnostné sily v nedeľu pri dosiaľ najkrvavejších zákrokoch voči demonštráciám zastrelili viacero protestujúcich osôb. Mŕtvych hlásili z najmenej troch miest v krajine, píše AFP.

Ženeva 28. februára (TASR) - Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (UNHCHR) slovne odsúdil nedeľňajšie násilné zásahy bezpečnostných zložiek v Mjanmarsku a vyzval juntu, aby prestala voči demonštrantom používať silu. Informovala o tom agentúra AFP.

"Rázne odsudzujeme stupňujúce sa prejavy násilia voči demonštrantom v Mjanmarsku a žiadame armádu, aby okamžite prestala používať silu voči nenásilným protestujúcim," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa UNHCHR Ravina Šamdasáníová.

Mjanmarské bezpečnostné sily v nedeľu pri dosiaľ najkrvavejších zákrokoch voči demonštráciám zastrelili viacero protestujúcich osôb. Mŕtvych hlásili z najmenej troch miest v krajine, píše AFP.
Manželka zabitého mjanmarského demonštranta Theta Nainga Wina, Thida Hnin (vpravo) so synom Aungom Phoneom Khantom, ktorý zahynul v sobotu po tom, ako ho zastrelili príslušníci bezpečnostných síl počas protestu proti vojenskej okupácii, sledujú rakvu s jeho telesnými pozostatkami vystavenú v jeho dome v mjanmarskom meste Mandalay 23. februára 2021.
Foto: TASR/AP

"Občania Mjanmarska majú právo zhromažďovať sa v mieri a žiadať obnovenie demokracie," povedala Šamdasáníová. Polícia a armáda podľa jej slov musia tieto základné práva rešpektovať. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová žiadala prepustenie všetkých, ktorí boli počas protestov zadržaní - vrátane predstaviteľov mjanmarskej vlády.

Rozsiahle demonštrácie sa konajú v Mjanmarsku od prevratu z 1. februára, keď sa moci s tvrdeniami o volebných podvodoch chopila armáda. Tá následne uväznila predstaviteľov vlády vrátane líderky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina a na jeden rok v krajine vyhlásila výnimočný stav.