Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

USA a Británia spoločne zaútočili na vojenské ciele húsíov v Jemene

Lietadlo Typhoon FGR4 Kráľovských vzdušných síl je pripravené na štart, aby vykonalo nálety na vojenské ciele húsíov v Jemene, v pondelok 22. januára 2024. Foto: TASR/AP

Pokračujúce húsíjské útoky proti plavidlám v Červenom mori boli v pondelok večer témou telefonátu predsedu britskej vlády Rishiho Sunaka s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Saná 22. januára (TASR) - Británia a Spojené štáty podnikli nálety na jemenskú metropolu Saná a ďalšie oblasti krajiny, uviedla v noci na utorok oficiálna tlačová agentúra húsíjských povstalcov citovaná agentúrou AFP.

"Americko-britské sily podnikajú nálety na hlavné mesto Saná" a niekoľko ďalších častí Jemenu, spresnila agentúra SABA.

Británia aj Spojené štáty neskôr v spoločnom vyhlásení potvrdili svoje nové údery proti jemenským húsíom, informovala agentúra AFP.

Nemenovaní americkí predstavitelia ešte pred tým - podľa tlačovej agentúry AP - uviedli, že rakety Tomahawk - odpálené z vojnových lodí a ponoriek - a stíhačky zaútočili na sklady a odpaľovacie zariadenia rakiet jemenských povstalcov.

Pokračujúce húsíjské útoky proti plavidlám v Červenom mori boli v pondelok večer témou telefonátu predsedu britskej vlády Rishiho Sunaka s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Sunak a Biden hovorili aj o snahe dosiahnuť prepustenie rukojemníkov, ktorých palestínske radikálne hnutie Hamas stále zadržiava v Pásme Gazy.

Televízia Sky News pripomenula, že britské a americké sily už začiatkom januára vzali útokom viac ako tucet miest v Jemene využívaných jemenskými milíciami podporovanými Iránom. Šlo o prvú odvetu za útoky na medzinárodnú lodnú dopravu v Červenom mori.

Napriek tejto odvete a vytvorení protipovstaleckej koalície, ktorá chce chrániť bezpečnosť lodnej dopravy v Červenom mori, húsíjskí povstalci stále odmietajú výzvy, aby s týmito útokmi skoncovali. Tvrdia, že z ich strany ide o prejav podpory Palestínčanom, ktorí odolávajú útokom izraelskej armády.

Tá svoju odvetu a neskôr aj pozemnú ofenzívu v Pásme Gazy spustila po nečakanom vpáde kománd Hamasu na územie juhu Izraela, kam prenikli 7. októbra a kde terorizovali a masakrovali miestne obyvateľstvo. O život vtedy prišlo viac ako 1200 ľudí - zväčša civilistov. Ďalších okolo 250 ľudí z Izraela Palestínčania zavliekli do Pásma Gazy a veľkú časť z nich tam naďalej držia ako rukojemníkov.