Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Zahraničie

Megaraketa Starship pri štvrtom teste nevybuchla, pristála v oceáne

Diváci sa zhromažďujú, aby sledovali skúšobný let megarakety Starship spoločnosti SpaceX v Texase 6. júna 2024. Foto: TASR/AP

Doteraz najväčší a najvýkonnejší raketový systém pre lety do vesmíru odštartoval z kozmodrómu Starbase v americkom štáte Texas o 7.50 h miestneho času (14.50 h SELČ).

Brownsville 6. júna (TASR) - Superťažká vesmírna raketa Starship vo štvrtok počas štvrtého skúšobného letu úspešne pristála vo vodách Indického oceána. Americkej spoločnosti SpaceX sa to podarilo na štvrtý pokus, predošlé tri sa skončili zničením rakety. TASR o tom informuje podľa agentúr AFP a AP.

"Pristátie potvrdené! Gratulujeme celému tímu SpaceX k vzrušujúcemu štvrtej letovej skúške Starship!" uviedla spoločnosť Elona Muska na sociálnej sieti.

Doteraz najväčší a najvýkonnejší raketový systém pre lety do vesmíru odštartoval z kozmodrómu Starbase v americkom štáte Texas o 7.50 h miestneho času (14.50 h SELČ).

O niekoľko minút neskôr nosný stupeň rakety po prvý raz od začiatku skúšok mäkko pristál vo vodách Mexického zálivu. Približne po hodine živý prenos letu zachytil, ako časti vesmírnej lode odpadávajú pri vysokých teplotách počas opätovného vstupu do atmosféry. Zostala však dostatočne neporušená na to, aby vysielala údaje až do pristátia na určenom mieste v Indickom oceáne.

Starship zohráva kľúčovú úlohu v plánoch amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pri doprave astronautov na Mesiac, ale aj v nádejach majiteľa SpaceX Elona Muska, že jedného dňa bude možné kolonizovať Mars.

Nosný systém Starship vzišiel z konceptu BFR, ktorý SpaceX verejnosti predstavil v roku 2016 a bol vyvinutý na opakované používanie. Pozostáva z dvoch stupňov – nosnej rakety Super Heavy a vesmírnej lode takisto nazvanej Starship. Spolu majú 121 metrov. Nosná raketa Super Heavy produkuje ťah 74,3 meganewtona, čo je takmer dvojnásobok ťahu druhej najsilnejšej rakety na svete, Space Launch System (SLS) od NASA. SLS je už certifikovaná, zatiaľ čo Starship je stále iba prototyp.