Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Extrémisti z Ku-klux-klanu podporujú republikána Trumpa

Člen hnutia Ku Klux Klan sa posmieva 23. septembra 2000 zhromaždenému davu ľudí počas mítingu na schodoch oblastného súdu v meste Carlisle v americkom štáte Pennsyvania. TASR/AP Foto: TASR AP

Trumpova kampaň však podporu oficiálnych novín KKK odmietla. Hovorca republikánskej kampane Steven Cheung vo vyhlásení vysvetlil, že pán Trump a jeho tím odsudzujú nenávisť v akejkoľvek podobe.

Washington 3. novembra (TASR) - Americká rasistická organizácia Ku-klux-klan (KKK) vyjadrila prostredníctvom aktuálneho čísla svojich novín Crusader podporu republikánskemu prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi. Na prednej strane periodika zverejnila obsiahle stanovisko pod heslom "Spravme Ameriku opäť veľkou".

Rovnaký slogan používa vo svojej predvolebnej kampani aj Trump. "Amerika sa nestala veľkou vďaka tomu, čo naši otcovia vykonali, ale vďaka tomu, kým boli. Amerika bola založená ako belošská kresťanská republika, a ako taká sa stala veľkou," napísal súčasný vodca KKK Thomas Robb, ktorého dnes citovala agentúra Reuters.

Trumpova kampaň však podporu oficiálnych novín KKK odmietla. Hovorca republikánskej kampane Steven Cheung vo vyhlásení vysvetlil: "Pán Trump a jeho tím odsudzujú nenávisť v akejkoľvek podobe. Toto zverejnenie je odpudivé a názory KKK nereprezentujú desiatky miliónov Američanov, ktorí sa zjednocujú pre náš volebný boj."

Ku-klux-klan je najstaršou belošskou supremacistickou skupinou v USA. Jej počiatky siahajú do obdobia obnovy Juhu, ktoré nasledovalo po občianskej vojne v 19. storočí. Popri protičernošských postojoch vyjadruje KKK taktiež antisemitské, protiimigrantské, homofóbne a ešte donedávna aj protirímskokatolícke svetonázory.

Začiatkom tohto roka bývalý vodca KKK David Duke prehlásil podporu Trumpovi, tvrdiac, že belošskí obyvatelia Spojených štátov sú v ohrození, a v Trumpovej rétorike počuje odozvu svojich vlastných stanovísk. Republikánsky kandidát na tieto slová reagoval oneskorene, za čo si vyslúžil v domácich médiách ostrú kritiku.

Niektorí jeho odporcovia označujú Trumpove zámery obmedziť prisťahovalectvo moslimov či výstavbu múru na mexických hraniciach za rasistické. Trump už od začiatku svojej kampane priťahuje podporu belošských nacionalistov po celej krajine, čo vyvoláva obavy, že by sa do hlavného politického prúdu mohli vrátiť xenofóbne trendy.