Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

V Mississippi schválili odstránenie symbolu Konfederácie z vlajky

Na snímke z 25. júna 2020 štátna zástava Mississippi veje pred budovou Kapitolu v meste Jackson, v americkom štáte Mississippi. Obe komory parlamentu amerického štátu Mississippi hlasovali v nedeľu 28. júna za odstránenie symbolu Konfederácie zo štátnej vlajky. Foto: TASR/AP

Snemovňa reprezentantov schválila takýto návrh zákona pomerom hlasov 91 ku 23. O niekoľko hodín neskôr nasledoval Senát, kde ho podporilo 37 senátorov, 14 bolo proti.

Jackson 29. júna (TASR) - Obe komory parlamentu amerického štátu Mississippi hlasovali v nedeľu za odstránenie symbolu Konfederácie zo štátnej vlajky. Informovala o tom agentúra AFP.

Snemovňa reprezentantov schválila takýto návrh zákona pomerom hlasov 91 ku 23. O niekoľko hodín neskôr nasledoval Senát, kde ho podporilo 37 senátorov, 14 bolo proti.

Republikánsky guvernér Tate Reeves avizoval, že zákon podpíše.

Mississippi zostal jediným štátom americkej Únie, ktorého vlajka obsahuje — vo svojom ľavom hornom rohu — znak Konfederovaných štátov amerických, bojujúcich počas americkej občianskej vojny (1861 - 1865) za zachovanie otroctva.

Nový právny predpis ustanovuje deväťčlennú komisiu, ktorá má navrhnúť novú vlajku bez symbolu Konfederácie a s vetou "In God We Trust" (V Boha (v ktorého) veríme). Táto veta je oficiálnym mottom USA, ktoré bolo stanovené zákonom z roku 1956.

O návrhu novej vlajky by obyvatelia mali hlasovať 3. novembra súčasne s prezidentskými voľbami. Ak ho odmietnu, bude Mississippi bez vlajky až do schválenia iného návrhu.

Hlasovanie o novej vlajke je ďalším dôsledkom úmrtia neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošským policajtom 25. mája v Minneapolise. V Spojených štátoch to vyvolalo masové protesty, niektoré násilné, vrátanie ničenia sôch bývalých veliteľov Konfederácie.

Guvernér Reeves však v sobotu varoval, že zmena vlajky nepovedie k ukončeniu rasizmu alebo rozdielov v jeho štáte. Na Twitteri napísal, že to "bude ťažšie, ako sa spamätať z tornád, ťažšie ako dávne povodne ... ešte ťažšie, ako bojovať s koronavírusom".

V uplynulých dňoch sa priaznivci a odporcovia doterajšej vlajky schádzali pred sídlom parlamentu v hlavnom meste Jackson. Búrlivá a emotívna rozprava zákonodarcov trvala niekoľko dní.

V referende v roku 2001 hlasovalo 64 percent občanov Mississippi za zachovanie doterajšej vlajky. Len necelých 36 percent vtedy podporilo alternatívny návrh.