Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

USA pre väzneného pastora uvalili sankcie na dvoch tureckých ministrov

Na archívnej snímke hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. Foto: TASR/AP

Obom ministrom zmrazia v USA všetok majetok a občania Spojených štátov budú mať zakázané robiť s nimi akékoľvek finančné transakcie.

Washington 1. augusta (TASR) - Americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na dvoch členov tureckej vlády - ministra spravodlivosti Abdulhamita Güla a ministra vnútra Süleymana Soyla. Toto opatrenie je reakciou na kauzu pastora Andrewa Brunsona, ktorého v Turecku zadržiavajú od roku 2016, oznámila v stredu podľa spravodajskej stanice CNN hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

"Nemáme dôkazy, že by pastor Brunson spravil niečo zlé," povedala Sandersová, ktorá Brunsonovo zadržanie v Turecku zároveň označila za "neférové a nespravodlivé".

Obom ministrom zmrazia v USA všetok majetok a občania Spojených štátov budú mať zakázané robiť s nimi akékoľvek finančné transakcie.

Ministerstvo financií USA sa rozhodlo sankcionovať Güla i Soyla za úlohu, ktorú zohrali pri pastorovom zatknutí a následnom zadržiavaní. Rezort vo vyhlásení oznámil, že obaja ministri sú ako predstavitelia vlády "zodpovední za vážne porušovanie ľudských práv" v Turecku.

"Nespravodlivé zadržanie pastora Brunsona a jeho pokračujúce stíhanie tureckými úradmi je jednoducho neprípustné," uviedol americký minister financií Steven Mnuchin. "Prezident Trump dal jasne najavo, že Spojené štáty očakávajú, že Turecko ho okamžite prepustí," dodal.

Americký prezident Donald Trump i viceprezident Mike Pence minulý týždeň pohrozili Ankare prísnymi ekonomickými sankciami, ak pastora urýchlene neprepustí. Turecká vláda to označila za planú hrozbu.

Brunson žije a pôsobí v Turecku už viac ako dve desaťročia. Viedol malé kresťanské spoločenstvo v západotureckom meste Izmir. V decembri 2016 ho však zatkli a obvinili z členstva v hnutí exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktoré turecké úrady považujú za teroristickú organizáciu.

Neskôr voči 50-ročnému pastorovi vzniesli aj obvinenia zo špionáže a z pokusu o zvrhnutie tureckej vlády. Američan všetky obvinenia rezolútne odmieta. V stredu 25. júla ho presunuli do domáceho väzenia. Podľa rozhodnutia tureckého súdu však nemôže opustiť svoj dom ani krajinu.