Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

USA a Čína odsúdili raketovú skúšku KĽDR

Muž sa v Južnej Kórei pozerá v televízore na skúšku balistickej rakety v Severnej Kórei, 29.júla 2017. Foto: TASRAP

Takéto skúšky len ďalej izolujú Kórejskú ľudovodemokratickú republiku, oslabujú jej hospodárstvo a škodia vlastnému obyvateľstvu, uviedol prezident USA.

Washington 29. júla (TASR) - Americký prezident Donald Trump odsúdil piatkový test medzikontinentálnej balistickej rakety KĽDR ako "najnovšiu bezohľadnú a nebezpečnú akciu severokórejského režimu".

Takéto skúšky len ďalej izolujú Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), oslabujú jej hospodárstvo a škodia vlastnému obyvateľstvu, uviedol Trump. USA podľa neho urobia všetky "potrebné kroky" na ochranu svojho územia ako aj amerických spojencov v regióne vrátane Japonska a Južnej Kórey.

Na už druhú tohtomesačnú severokórejskú skúšku medzikontinentálnej balistickej strely reagovali ihneď americké a juhokórejské ozbrojené sily spoločnými cvičeniami v Južnej Kórei zahrňujúcimi ostrú raketovú paľbu. Podľa americkej armády malo dnešné cvičenie demonštrovať "spôsobilosť presnej paľby". Využili pritom raketové systémy s doletom približne 300 kilometrov.

KĽDR medzitým dnes potvrdila, že úspešne vypustila ďalšiu medzikontinentálnu balistickú raketu. Testu rakety Hwasong-14 sa v piatok prizeral osobne severokórejský vodca Kim Čong-un, informovala tlačová agentúra KCNA. Raketa preletela 998 kilometrov za približne 47 minút, kým dopadla do Japonského mora a dosiahla maximálnu výšku 3724 kilometrov. "Najnovší test potvrdil spoľahlivosť našej medzikontinentálnej balistickej rakety a rovnako tak spôsobilosť vypustiť ju prekvapujúcim spôsobom kdekoľvek a kedykoľvek. Vodca povedal, že americká pevnina je na dostrel," uviedla severokórejská tlačová agentúra.

Juhokórejská agentúra Yonhap informovala, že severokórejský test podnietil amerických a juhokórejských vojenských lídrov, aby otvorene diskutovali o možnostiach vojenskej reakcie na najnovšiu provokáciu. Hovorili o tom telefonicky šéfovia generálnych štábov oboch armád. Agentúra Yonhap pripomína, že reči o takejto akcii nedávno vyvolali napätie v USA, pričom sa stretli s prevažne odmietavou reakciou pre veľkú deštrukciu, ktorá by mohla nastať na Kórejskom polostrove.

Expert na raketové systémy Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies at Monterey (MIIS) vo Vermonte tvrdí, že predbežné údaje získané z piatkového testu poukazujú na raketu s doletom približne 10.000 kilometrov, čo by stačilo na zasiahnutie cieľov ležiacich hlboko vo vnútrozemí USA.

Čína vyzvala Severnú Kóreu: Prestaňte provokovať



Čína sa pridala k Južnej Kórei a USA a odsúdila najnovší test severokórejskej medzikontinentálnej balistickej rakety. Vyzvala tiež KĽDR, aby už prestala s provokačnými činmi, informovala agentúra Yonhap.

Peking tiež ústami hovorcu ministerstva zahraničných vecí vyzval Severnú Kóreu, aby "dodržiavala rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, zastavila akékoľvek akcie, ktoré by zvýšili bezpečnostné napätie na Kórejskom polostrove a pridala sa k snahám o udržanie mieru a bezpečnosť v regióne".

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson krátko predtým naliehal na Čínu a Rusko, aby využili svoj vplyv na zastavenie severokórejského jadrového a raketového programu. Uviedol, že obe tieto krajiny nesú osobitnú zodpovednosť za túto rastúcu hrozbu regionálnej a globálnej stabilite, pretože ekonomicky dali možnosť Pchjongjangu vyvíjať jadrový a raketový program.

Podľa Tillersona by všetky štáty mali zaujať razantný verejný postoj voči KĽDR zavedením sankcií OSN, ktoré by tento režim potrestali za jeho "neoblomnú" snahu o získanie jadrových zbraní a prostriedkov na ich vystrelenie. Zdôraznil, že USA sa usilujú o mierovú denuklearizáciu Kórejského polostrova a nikdy nebudú akceptovať Severnú Kóreu vyzbrojenú jadrovými zbraňami.

KĽDR po piatkovom teste svojej druhej medzikontinentálnej balistickej rakety vyhlásila, že celé pevninské USA sú na dostrel. Podľa správy severokórejskej tlačovej agentúry KCNA mal byť test aj vážnym varovaním pre Spojené štáty. "Washingtonská hrozba vojnou nás ešte viac vyburcuje a oprávňuje náš úmysel vyvinúť jadrové zbrane," citovala agentúra vodcu KĽDR Kim Čong-una.

V Japonsku a v Južnej Kórei sa konali mimoriadne zasadnutia bezpečnostných rád



Juhokórejské ministerstvo obrany uviedlo, že USA vyšlú po severokórejskom raketovom teste do Južnej Kórey strategické prostriedky, čím sa podľa agentúry Yonhap zvyčajne myslia významné zbraňové systémy ako sú lietadlové lode alebo neviditeľné bombardéry.

Juhokórejský prezident Mun Če-in tiež pripustil zavedenie jednostranných sankcií voči Pchjongjangu a nariadil rozmiestnenie ďalších odpaľovacích zariadení amerického protiraketového systému THAAD 300 kilometrov juhovýchodne od Soulu.

Testu medzikontinentálnej rakety Hwasong-14 sa v piatok prizeral osobne severokórejský vodca Kim Čong-un, informovala tlačová agentúra KCNA. Raketa preletela 998 kilometrov za približne 47 minút, kým dopadla do Japonského mora a dosiahla maximálnu výšku 3724 kilometrov. "Najnovší test potvrdil spoľahlivosť našej medzikontinentálnej balistickej rakety a rovnako tak spôsobilosť vypustiť ju prekvapujúcim spôsobom kdekoľvek a kedykoľvek. Vodca povedal, že americká pevnina je na dostrel," uviedla severokórejská tlačová agentúra.

Expert na raketové systémy Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies at Monterey (MIIS) vo Vermonte tvrdí, že predbežné údaje získané z piatkového testu poukazujú na raketu s doletom približne 10.000 kilometrov, čo by stačilo na zasiahnutie cieľov ležiacich hlboko vo vnútrozemí USA.

Francúzsko chce sankcie voči Severnej Kórei



Francúzsko odsúdilo Severnú Kóreu za jej piatkový test medzikontinentálnej balistickej rakety a vyzvalo Organizáciu Spojených národov a Európsku úniu na zavedenie "silných a dodatočných sankcií" voči Pchjongjangu, informovala agentúra AP.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí označilo test za "nové závažné porušenie" rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a "vážny krok v oblasti nezákonného vývoja" severokórejských rakiet.