Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

USA prijali vízové obmedzenia voči sto osobám z Nikaraguy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Opatrenia sú takisto aj reakciou na zavádzanie represívnych zákonov v oblasti volebnej legislatívy a kybernetickej kriminality.

Washington 13. júla (TASR) – Spojené štáty prijali vízové obmedzenia voči 100 politikom a predstaviteľom súdnictva Nikaraguy v spojitosti s ich účasťou na oslabovaní demokracie v tejto stredoamerickej krajine. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

USA podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena zavádzajú vízové obmedzenia voči 100 členom národného zhromaždenia, prokurátorom, sudcom a ich rodinným príslušníkom, ktorí podporovali protidemokratický režim prezidenta Daniela Ortegu a jeho manželky Rosarie Murillovej.

„Naďalej budeme využívať hospodárske a diplomatické nástroje s cieľom podporovať demokraciu v Nikarague," napísal Blinken na Twitteri.

Vízové obmedzenia sa podľa amerického ministerstva zahraničných vecí vzťahujú na osoby, ktoré sú za potláčanie nenásilných demonštrácií v krajine alebo zneužívanie ľudských práv zodpovedné – alebo sa na takomto konaní podieľali.

Spojené štáty mená sankciovaných osôb nezverejnili. Americké úrady ich však poznajú a týmto jednotlivcom víza nevydajú, prípadne im neumožnia vstup na územie USA na základe už platných víz, píše na svojej webovej stránke denník La Prensa.

Úrady v Nikarague od začiatku júna zatkli viac ako 20 osôb. Opozícia vládu prezidenta Ortegu obviňuje, že sa usiluje odstrániť možných rivalov pred prezidentskými voľbami, ktoré sú naplánované na november tohto roka, píše DPA.

Spojené štáty podľa svojich vyjadrení obmedzením víz reagujú na zatknutie týchto osôb vrátane šiestich prezidentských kandidátov, aktivistov, študentov a predstaviteľov súkromného sektora. Opatrenia sú takisto aj reakciou na zavádzanie represívnych zákonov v oblasti volebnej legislatívy a kybernetickej kriminality.

Ortega je prezidentom od roku 2007. V minulosti bol vodcom revolučných síl, ktoré v 70. rokoch minulého storočia bojovali proti diktátorovi Anastasiovi Somozovi.

Kritici však prezidentovi vyčítajú, že on sám – spolu so svojou manželkou, viceprezidentkou Rosario Murillovou – v krajine zaviedol diktatúru. Ortegova strana v roku 2014 využila svoju výraznú väčšinu v parlamente na prijatie legislatívy, ktorá mu umožňuje zotrvať vo funkcii prezidenta neobmedzene dlho.