Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

USA sankcionovali bosnianskosrbských činiteľov pre sporný zákon

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Bosna je riadená nefunkčným administratívnym systémom vytvoreným na základe Daytonskej dohody, ktorou sa podarilo ukončiť konflikt v 90. rokoch.

Washington 1. augusta (TASR) - Spojené štáty v pondelok uvalili sankcie na štyroch bosnianskosrbských predstaviteľov za ich úlohu pri podpore prijatia zákona, ktorý podkopáva prelomovú mierovú dohodu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Zákon, ktorý začiatkom júla podpísal líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik, účinne umožňuje srbskej entite v Bosne a Hercegovine - Republike srbskej (RS) - obchádzať alebo ignorovať rozhodnutia medzinárodného vyslanca tejto balkánskej krajiny.

Veľvyslanectvo USA v Sarajeve Dodikovo prijatie zákona odsúdilo, pričom tento krok označilo za "protiústavný a úmyselný útok na Daytonskú mierovú dohodu" z roku 1995.

Americké ministerstvo financií sankcionovalo predsedu národného zhromaždenia RS Nenada Stevandiča, premiéra RS Radovana Viškoviča, ministra spravodlivosti RS Miloša Bukejloviča, ako aj srbskú členku trojstranného prezidentského úradu Bosny a Hercegoviny Željku Cvijanovičovú.

Stevandič, Viškovič a Cvijanovičová požiadali o zvolanie mimoriadneho zasadnutia národného zhromaždenia na hlasovanie o "podnetnej legislatíve", zatiaľ čo Bukejlovič predložil zákon v mene vlády RS, uviedlo ministerstvo financií USA.

"Takéto konanie ohrozuje stabilitu, zvrchovanosť a územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny, ako aj ťažko vybojovaný mier, ktorý je základom Daytonskej mierovej dohody," povedal námestník amerického ministra financií pre terorizmus a finančné spravodajstvo Brian Nelson.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller v samostatnom vyhlásení dodal, že zákon ohrozuje vyhliadky krajiny na integráciu do euroatlantických a európskych inštitúcií.

Ministerstvo financií USA však uviedlo, že inštitúcie a vládne pozície, ktoré títo štyria bosnianskosrbskí činitelia zastupujú, nie sú cieľom sankčných opatrení.

V dôsledku tejto akcie sú ich majetok a majetkové účasti v Spojených štátoch zablokované a musia byť nahlásené Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC).

Bosna je riadená nefunkčným administratívnym systémom vytvoreným na základe Daytonskej dohody, ktorou sa podarilo ukončiť konflikt v 90. rokoch, ale ktorá do značnej miery zlyhala pri vytváraní rámca pre politický rozvoj krajiny.

V súlade s dohodou sa krajina rozdelila na dva subjekty - moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny, a Republiku srbskú. Oba subjekty sú spojené slabou ústrednou vládou. Okrem nich existuje ešte neutrálny dištrikt Brčko.