Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

USA udelili leteckým spoločnostiam pokuty za meškanie refundácií

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Peňažné tresty sú podľa ministerstva za výrazné meškania pri poskytovaní náhrad cestujúcim za zrušené lety počas pandémie, na ktoré museli tisíce zákazníkov leteckých spoločností mesiace čakať.

Washington 3. júna (TASR) - Ministerstvo dopravy USA (USDOT) v pondelok oznámilo, že udelilo pokuty v celkovej výške 2,5 milióna USD (2,3 milióna eur) leteckým spoločnostiam Lufthansa, KLM Royal Dutch Airways a South African Airways za oneskorené refundácie zrušených letov počas pandémie ochorenia COVID-19. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Peňažné tresty sú podľa ministerstva za výrazné meškania pri poskytovaní náhrad cestujúcim za zrušené lety počas pandémie, na ktoré museli tisíce zákazníkov leteckých spoločností mesiace čakať.

Minister dopravy Pete Buttigieg v roku 2022 oznámil, že vláda USA ukončila 10 vyšetrovaní leteckých spoločností v súvislosti s oneskoreným vrátením peňazí pasažierom počas pandémie a na výsledok ďalších 10 sa čaká.

V roku 2020 trvalo Lufthanse spracovanie tisícok žiadostí pasažierov na letoch v USA dlhšie ako 100 dní.

Lufthansa vo vyhlásení uviedla, že vykonala všetky požadované refundácie a "oneskorenie platieb sankcionované USDOT je spôsobené výlučne historicky bezprecedentnou úrovňou a počtom refundácií počas pandémie ochorenia COVID-19".

Nemecký prepravca uviedol, že medzi marcom 2020 a septembrom 2022 vrátil 5,3 miliardy USD, z toho 802 miliónov USD zákazníkom v USA.

KLM začala v júni 2020 ponúkať vrátenie peňazí za zrušené lety v USA, ale "personálne a technické problémy a veľký počet žiadostí o vrátenie peňazí viedli k tomu, že tisíce spotrebiteľov čakali mnoho mesiacov".

USDOT eviduje tiež množstvo sťažností na South African Airways, že nedokázali včas vrátiť peniaze. Letecká spoločnosť bola už predtým na pokraji likvidácie a v roku 2019 vstúpila do formy ochrany pred bankrotom. Pandémia jej finančnú situáciu ešte zhoršila.

Spoločnosť Air Canada v novembri 2021 súhlasila s vyrovnaním vo výške 4,5 milióna USD, aby uzavrela vyšetrovanie USDOT za meškanie refundácií.

V januári 2023 ministerstvo dopravy USA oznámilo, že plánuje žiadať vyššie sankcie pre letecké spoločnosti a iné osoby, ktoré porušia pravidlá na ochranu spotrebiteľa s tým, že sú nevyhnutné na odvrátenie budúceho porušovania pravidiel.

(1 EUR = 1,0842 USD)