Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Zahraničie

USA zagratulovali Módímu k volebnému triumfu

Na snímke sprava indický premiér Naréndra Módí a indický minister obrany Rádžnát Singh oslavujú výsledky parlamentných volieb v Indii v Naí Dillí 4. júna 2024. Foto: TASR/AP

Módí sa po voľbách chystá na tretie funkčné obdobie, ale jeho strana prišla o kreslá a bude potrebovať koaličných partnerov, čím nesplnila počiatočné nádeje na víťazstvo.

Washington 6. júna (TASR) - Spojené štáty vo štvrtok zablahoželali indickému premiérovi Naréndrovi Módímu k víťazstvu jeho koalície vo voľbách a vyjadrili nádej, že budú s týmto hinduistickým nacionalistickým lídrom spolupracovať na vytvorení "slobodnej a otvorenej" Ázie. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

"Tešíme sa na pokračovanie nášho partnerstva s indickou vládou s cieľom podporovať prosperitu a inovácie, riešiť klimatickú krízu a zabezpečiť slobodný a otvorený indo-pacifický región," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller.

Miller vo svojom vyhlásení označil voľby, v ktorých hlasovalo 650 miliónov ľudí, za "najväčší prejav demokracie v dejinách ľudstva".

"Vyjadrujeme uznanie indickým voličom, volebným pracovníkom, občianskej spoločnosti a novinárom za ich odhodlanie a zásadný prínos k demokratickým procesom a inštitúciám v Indii," povedal Miller.

Spojené štáty od konca 90. rokov 20. storočia kladú veľký dôraz na budovanie vzťahov s Indiou, pretože považujú túto viac ako miliardovú demokraciu za rovnako zmýšľajúcu v kľúčových oblastiach vrátane vzostupu Číny a hrozby islamského extrémizmu.

Prezident USA Joe Biden minulý rok privítal Módího na štátnej návšteve a posilnil úlohu "štvorky" - skupiny združujúcej Spojené štáty, Indiu, Japonsko a Austráliu, veľké demokratické krajiny, ktoré majú s Čínou komplikované vzťahy.

Prijatie Módího prichádza napriek rastúcej kritike zo strany ľudskoprávnych skupín a niektorých ľavicových členov Bidenovej Demokratickej strany v súvislosti s tým, čo považujú za rastúci autoritársky prístup tohto nacionalistického premiéra.

Bidenova administratíva síce jemne vyjadrila obavy v súvislosti s ľudskými právami, ale vo veľkej miere ich ignorovala a pokračovala v spolupráci s Módím.

Vysokopostavení predstavitelia USA však v tichosti varovali Indiu pred dôsledkami pre vzťahy po tom, ako federálni prokurátori minulý rok uviedli, že indický spravodajský dôstojník bol zapojený do atentátu na sikhského separatistu na území USA.

Módí sa po voľbách chystá na tretie funkčné obdobie, ale jeho strana prišla o kreslá a bude potrebovať koaličných partnerov, čím nesplnila počiatočné nádeje na víťazstvo.