Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Uskutočnilo sa prvé priame letecké spojenie medzi Emirátmi a Izraelom

Lietadlo spoločnosti Etihad Airways, do ktorého nakladajú lekársku pomoc určenú pre Palestínčanov boriacich sa s epidémiou infekčnej choroby COVID-19 na letisku v Abú Zabí v utorok 19. mája 2020. Spojené arabské emiráty (SAE) tak uskutočnili v utorok prvý priamy verejne známy let do Izraela. Spoločnosť Etihad Airways zabezpečovala humanitárny nákladný let z Abú Zabí do Tel Avivu.SAE a Izrael nemajú ani komerčné letecké spojenie. V minulosti museli súkromné a diplomatické lietadlá často lietať najprv do tretej krajiny, kým sa vydali do Izraela. Pásmo Gazy ani Západný breh nemajú vlastné letisko, čo znamená, že väčšina tovarov určených pre palestínske územia tam musí vstúpiť cez Izrael. Foto: TASR/AP

Spoločnosť Etihad Airways zabezpečovala humanitárny nákladný let z Abú Zabí do Tel Avivu.

Abú Zabí 20. mája (TASR) - Spojené arabské emiráty (SAE) uskutočnili v utorok prvý priamy verejne známy let do Izraela, ktorým prepravili lekársku pomoc určenú pre Palestínčanov boriacich sa s epidémiou infekčnej choroby COVID-19. S odvolaním sa na leteckú spoločnosť Etihad Airways o tom informovala agentúra AFP.

Spoločnosť Etihad Airways zabezpečovala humanitárny nákladný let z Abú Zabí do Tel Avivu.

Denník Wall Street Journal napísal, že tento let je "míľnikom vo vzťahoch medzi týmito dvoma krajinami Blízkeho východu", ktoré nemajú nadviazané oficiálne diplomatické vzťahy, ale v uplynulých rokoch viedli zákulisný dialóg venovaný v prvom rade svojmu spoločnému regionálnemu nepriateľovi - Iránu.

SAE a Izrael nemajú ani komerčné letecké spojenie. V minulosti museli súkromné a diplomatické lietadlá často lietať najprv do tretej krajiny, kým sa vydali do Izraela.

Podľa televízie al-Džazíra o dodávke informovala aj OSN, ktorá podľa svojho vyhlásenia koordinovala prepravu 14 ton "urgentných zdravotníckych potrieb" zo Spojených arabských emirátov, aby pomohla obmedziť šírenie COVID-19 na palestínskych územiach.

"Pomoc zahŕňa osobné ochranné prostriedky a lekárske vybavenie, ale najmä desať ventilátorov, ktoré sú akútne potrebné" na palestínskych územiach, dodáva sa vo vyhlásení OSN.

Predstavitelia okupovaného Západného brehu sa k humanitárnemu letu zatiaľ nevyjadrili. Úradníci z pásma Gazy, ktorému vládne militantné hnutie Hamas, zasa uviedli, že nevedia o žiadnej zásielke pomoci z Abú Zabí pre Gazu.

Nemenovaný predstaviteľ izraelskej vlády uviedol, že humanitárny let bol koordinovaný s izraelskou vládou.

Pásmo Gazy ani Západný breh nemajú vlastné letisko, čo znamená, že väčšina tovarov určených pre palestínske územia tam musí vstúpiť cez Izrael.