Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Ústavný súd nariadil prepustiť prezidenta obvineného z korupcie

Prezident bosniansko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH) Živko Budimir počas jeho zadržania políciou 26. apríla 2013 v Sarajeve. Prezidenta bosniansko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH) Živka Budimira zatkli v jeho úrade v Sarajeve. Dôvodom sú podozrenia z úplatkárstva. Bosna a Hercegovina sa od skončenia občianskej vojny v roku 1995 skladá z dvoch entít: bosniansko-chorvátskej federácie, ktorej prezidentom je práve Živko Budimir a z Republiky Srbskej (RS), ktorej najvyšším predstaviteľom je Milorad Dodik. Foto: TASR/AP

Budimira zatkli v jeho úrade v Sarajeve spolu s 19 ďalšími predstaviteľmi koncom apríla. Išlo o najmedializovanejší protikorupčný zásah v celej Bosne a Hercegovine (BaH).

Sarajevo 24. mája (TASR) - Bosniansky ústavný súd dnes rozhodol, že prezident moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH) Živko Budimir, obvinený z korupcie, je zadržiavaný protizákonne a nariadil súdu nižšieho stupňa, aby ho okamžite prepustil. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Budimira zatkli v jeho úrade v Sarajeve spolu s 19 ďalšími predstaviteľmi koncom apríla. Išlo o najmedializovanejší protikorupčný zásah v celej Bosne a Hercegovine (BaH), odkedy získala pred vyše dvoma desaťročiami nezávislosť.

Súd vtedy nariadil zadržiavanie Budimira a jeho spolupracovníka, pretože mali chorvátske pasy a hrozil ich útek.

Budimira obvinili, že prijímal úplatky za udelenie amnestie množstvu odsúdených.

"Prípad bol vrátený (štátnemu nižšiemu) súdu, ktorý je povinný okamžite vydať nové rozhodnutie v súlade s ústavou a s Európskym dohovorom pre ľudské práva," uviedol ústavný súd vo vyhlásení.

Budimirov právnik Ragib Hadžič vyhlásil, že súd dospel k názoru, že nie sú žiadne dôvody zadržiavať ho vo väzbe počas prebiehajúceho vyšetrovania.

Zatknutie Budimira zhoršilo politickú krízu, ktorá prepukla vlani, keď odmietol schváliť zmeny vo federálnej vláde a vymenovať sudcov ústavného súdu.

Premiér Bosny a Hercegoviny (BaH) Vjekoslav Bevanda tento týždeň vyhlásil, že Budimirovo nepodpísanie zákona o znížení penzií v armáde môže spôsobiť, že Medzinárodný menový fond (MMF) neuvoľní ďalšiu tranžu pôžičky pre krajinu.

Na základe dohody, ktorá ukončila občiansku v Bosne a Hercegovine (BaH) v rokoch 1992-1995, sa krajina rozdelila na moslimsko-chorvátsku federáciu, ktorej prezidentom je práve Živko Budimir, a na Republiku Srbskú (RS), ktorej najvyšším predstaviteľom je Milorad Dodik. Obe entity drží spolu pomerne slabá centrálna vláda.